Podsumowaniaprzemek

Najlepsze albumy zagraniczne 2012 roku

Podsumowaniaprzemek

Najlepsze albumy zagraniczne 2012 roku

Redakcja Uwolnij Muzykę! podsumowuje.

Jak co roku przełom grudnia i stycznia jest czasem podsumowań, które nie są łatwe. Jednak podsumowywać trzeba, tym bardziej jeśli rok był urodzajny. A taki był właśnie rok 2012. Jednak czy w gąszczu tych wszystkich albumów znajdzie się perełka, która za kilka dekad będzie “klasykiem”?

Aż 3 debiuty zachwyciły nas w tym roku na tyle, aby znaleźć się w naszej dziesiątce. Mamy tu także do czynienia ze starymi wyjadaczami, którzy mimo tego, że starzy jeszcze nie są, to śmiało można ich zaliczyć do jednych z najważniejszych artystów ostatnich kilku lat. Nie jest łatwo nagrać dobrą drugą płytę, jednak zespoły, które znalazły się w podsumowaniu nie mają o tym zielonego pojęcia. Ich somofory są po prostu świetne.

Niewiele brakowało, aby w zestawieniu pojawiły się też takie płyty jak: “An Awesome Wave” Alt-J, “Visions” Grimes (recenzja), “Allelujah! Don’t Bend! Ascend!” Godspeed You! Black Emperor (recenzja) oraz “(III)” Crystal Castles (recenzja).

Na naszej liście znalazło się wielu przedstawicieli ze Stanów Zjednoczonych. Kanadę reprezentują Purity Ring oraz Japandroids, którzy stoją na podium naszego zestawienia. Honor Brytyjczyków ratują natomiast debiutanci – Kindness i Jessie Ware. Na miejscu 5. pojawili się także Australijczycy – Tame Impala. W podsumowaniu zabrakło jednak reprezentantów Skandynawii.

W tym roku niemal przy żadnym gatunku muzycznym nie mogliśmy narzekać na nudę. Oczywiście, zdarzały się także gorsze momenty, ale o tych nie należy pamiętać. W 2012 roku mieliśmy do czynienia z nową jakością w elektronice, powrotami do mocnego, rockowego grania; słuchaliśmy także wielu spokojnych albumów, przy których można było się rozmarzyć, ale i takich, które dawały do myślenia.

Oto lista najlepszych płyt wybranych przez naszą redakcję.

ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE POLSKIE ALBUMY 2012NAJLEPSZE EP-KI 2012NAJCIEKAWSZE ZAGRANICZNE UTWORY 2012 | NAJCIEKAWSZE POLSKIE UTWORY 2012

10. Cat Power – “Sun” (recenzja)

Odejście od melancholijnego klimatu wyszło Chan Marshall na dobre. Artystka, którą znamy przede wszystkim z depresyjnych utworów, nagrała album nastrajający bardzo pozytywnie. Zdziwienie? I to jakie! Wszelkie kompozycje skompletowane na płycie aż proszą o to, aby się uśmiechnąć. Za “pełną otuchy wymowę” miejsce nr 10.

9. Kindness – “World, You Need a Change of Mind” (recenzja)

Czy po tej płycie świat faktycznie zmienił zdanie? Być może nie do końca świat, ale faktem pozostaje to, że jeśli ktoś nie przepadał za funkiem, to po przesłuchaniu tej płyty na pewno go polubił. Adam Bainbridge to tegoroczny debiutant, któremu udało się przekonać do siebie słuchaczy.

8. Grizzly Bear – “Shields” (recenzja)

Zespół po raz kolejny udowodnił, że można na nich liczyć. Z każdym albumem pokazują coś nowego, nie odchodząc jednocześnie od tego, co dobre i sprawdzone. Grizzly Bear to solidna firma, która płytą “Shields” nie odrobiła pańszczyzny, a pokazała, jak naprawdę powinno się mieszać psychodeliczny folk z rockiem. Album działa bez zarzutu w każdej płaszczyźnie.

7. Cloud Nothings – “Attack On Memory” (recenzja)

Takie metamorfozy to my lubimy! Szczególnie, jeśli zespół grający quasi surf-rocka z garażem w tle zaczyna grać dojrzale, mocno i bez efektu lo-fi. “Attack On Memory” dodaje energii i sprawia, że chce się tańczyć i szaleć, i krzyczeć, i udawać, że rakieta do tenisa robi za gitarę. Nic, tylko iść na koncert i sprawdzić, jak album broni się na żywo.

6. Jessie Ware – “Devotion” (recenzja)

Eterycznie, zmysłowo, ale z pomysłem i sentymentem do soulu. “Devotion” to ważny debiut tego roku. Jessie Ware odczarowała pop i nadała mu nowy wymiar. Jej dojrzały głos świetnie komponuje się z podkładami inspirowanymi muzyką klubową. Ten album to przykład tego, że można nieźle namieszać swoim debiutem mając 28 lat.

5. Tame Impala – “Lonerism” (recenzja)

“Syndrom drugiej płyty” szerokim łukiem ominął australijski zespół. “Lonerism” stylistycznie nawiązuje do “Innerspeaker”, jednak jako całość brzmi o wiele bardziej dojrzale. Psychodeliczne melodie zapadają w pamięć, żeby potem męczyć nas cały dzień (ale to słodkie męczarnie). Dzięki tej płycie fani umocnili się w swoich przekonaniach co do świetności zespołu, a nowi słuchacze odkryli niezwykle kolorową stronę rocka.

4. Beach House – “Bloom” (recenzja)

A może trochę dream popu? I dla takich znajdzie się miejsce w naszym podsumowaniu. Spokojniejsze rytmy, lekko rozmyte kompozycje z gitarami w tle i ciepły głos Victorii Legrand to wszystko czego potrzeba na cieple/chłodne, nudne/ciekawe, długie/krótkie wieczory. “Bloom” to album, który pokazuje, że z takiego grania da się jeszcze wiele “wycisnąć”.

3. Yeasayer – “Fragrant World” (recenzja)

Na ich kolejną płytę czekaliśmy 2 lata. Poprzeczka postawiona poprzednimi albumami postawiona była bardzo wysoko. Jaki był procent szansy na nagranie trzeciego dobrego krążka? Zapewne niewielkie. Ale w tym momencie zespół udowadnia, że nie znaleźli się tu przypadkiem i doskonale wiedzą, co robią. “Fragrant World” to płyta poszatkowana elektronicznie dobrymi pomysłami.

2. Japandroids – “Celebration Rock” (recenzja)

Dwóch mężczyzn, dwa instrumenty, druga płyta – to musiało się udać. To prawdziwa celebracja rocka. O tym albumie nie można wiele mówić, bo zwyczajnie szkoda na to czasu. Należy natomiast wrzucić krążek do odtwarzacza, a reszta dzieje się sama…

1. Purity Ring – “Shrines” (recenzja)

Purity Ring ze swoją płytą znaleźli się po raz drugi w naszych zestawieniach, po raz drugi na miejscu pierwszym. O czym może to świadczyć? a) przypadek, b) nasza redakcja upodobała sobie muzykę elektroniczną, c) jakiś chochlik przeszkadzał przy liczeniu głosów, d) to po prostu świetna płyta, którą doceni fan rocka, a także entuzjasta folku. Oby więcej takich debiutów.

Ewelina Malinowska