Podsumowaniaprzemek

Najlepsze polskie albumy 2012

Podsumowaniaprzemek

Najlepsze polskie albumy 2012

Redakcja Uwolnij Muzykę! podsumowuje.

Z naszego redakcyjnego podsumowania wynikają trzy rzeczy. Po pierwsze, polska muzyka z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania, a po drugie idzie młodość. 6 z 10 albumów na naszej liście to debiuty. Na niektóre z nich trzeba było się sporo naczekać. Po trzecie, wolimy słuchać piosenek po polsku, do swojej dziesiątki wybraliśmy tylko dwa albumy anglojęzyczne. Nie przedłużajmy, oto 10 najlepszych polskich płyt według redakcji Uwolnij Muzykę!

ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE ZAGRANICZNE ALBUMY 2012NAJLEPSZE EP-KI 2012 | NAJCIEKAWSZE ZAGRANICZNE UTWORY 2012 | NAJCIEKAWSZE POLSKIE UTWORY 2012

10. Kim Nowak – “Wilk” (recenzja)

Retrowojownicy wykorzystują dokładnie te same patenty co na debiucie. Cięte, zanurzone w tradycji riffy, marszowa perkusja, skandowany wokal Fisza. I znowu brzmi to bardzo dobrze.

9. Mela Koteluk – “Spadochron” (recenzja)

Choć w pierwszym momencie można pomylić ją z Nosowską (ta barwa głosu!), to Mela Koteluk dzielnie kroczy własną ścieżką, którą znaczą przepiękne, liryczne piosenki. “Spadochron” to pop wysokiej próby, pozostaje tylko mieć nadzieję, że następnym albumem Koteluk tylko potwierdzi swój talent.

Mela Koteluk – “Spadochron”

8. Maria Peszek – “Jezus Maria Peszek” (recenzja)

Maria Peszek rozlicza się ze swoimi problemami i fobiami w rytm ciężkich, tanecznych bitów wzbudzając niezliczone kontrowersje. Nam one nie przesłaniają zawartości muzycznej, która po prostu robi wrażenie nawet na nieprzekonanych do jej wcześniejszej twórczości.

7. Babadag – “Babadag” (recenzja)

Ola Bilińska z zespołem wyczarowała baśniowy świat wymykający się wszelkim klasyfikacjom. Czy to folk, alternatywa, country, Karaiby, Polska? To nieważne i tak nie będziecie chcieli go opuścić.

6. Muchy – “chcecicospowiedziec” (recenzja)

Podręcznikowy przykład przysłowia “co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Zespół rozbity odejściem produkcyjnego mózgu – Piotra Maciejewskiego – zmienił kierunek na bardziej prostolinijny i rockowy, dodatkowo zasilony Damianem Pielką z zespołu Lecha Janerki. Efekt? Poza wszelkimi oczekiwaniami. “Chcecicospowiedziec” to album dojrzały, ale jednocześnie energetyczny i piekielnie przebojowy.

Muchy – “Wyjątkowo zwyczajnie”

5. Skubas – “Wilczełyko” (recenzja)

Niespieszne, zanurzone w papierosowym dymie piosenki. “Zatrzymaj się, nie pędź tak” – zdaje się mówić do słuchacza Skubas. Tego debiutu najlepiej słuchać wieczorem przy lampce wina.

Skubas – “Nie pytaj”

4. Niechęć – “Śmierć w miękkim futerku” (recenzja)

Podróż po warszawskich ulicach nocną taksówką z Tyrmandem jako przewodnikiem. Niby grają jazz, ale w środowisku są outsiderami. Za dużo tu rocka, post-rocka, kwaśnej psychodelii dla konserwatystów. Jak widać, my się do nich nie zaliczamy i kupujemy koncept Niechęci bez mrugnięcia okiem.

3. Kamp! – “Kamp!” (recenzja)

Zdecydowanie najbardziej oczekiwany debiut minionego roku. Wysublimowana taneczna elektronika i najprawdziwsze hity zrobiły z Kamp! małą sensację nad Wisłą już kilka lat temu, ale dopiero teraz mają szansę stać się czymś więcej. Takich przebojów potrzebujemy!

2. UL/KR – “UL/KR” (recenzja)

Gorzowski duet jest natomiast według nas debiutem najwartościowszym. Trochę chillwave’u, solidna dawka niepokoju, poetyckie, na szczęście znajdujące się po dobrej stronie patosu, teksty, niebanalny wokal Błażeja Króla i mamy album, którego nie możemy przestać słuchać od marca.

1. Tres.b – “40 Winks of Courage” (recenzja)

W połowie roku znaleźli się na miejscu drugim, tuż za UL/KR. Teraz wieńczą nasze podsumowanie. Trio o międzynarodowym rodowodzie po raz kolejny wzniosło się na wyżyny, tym razem ograniczając się do minimum. Na szczęście piosenki na tym nie straciły, wręcz przeciwnie – surowość tylko dodała im piękna. Werdykt nie mógł być inny.

Michał Wieczorek