Felietonyprzemek

Nauka języków podczas słuchania muzyki? 6 porad!

Felietonyprzemek

Nauka języków podczas słuchania muzyki? 6 porad!

Muzyka odgrywa bardzo dużą rolę w nauce języków obcych. Przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływa ona na mózg. Muzyka przygotowuje mózg do tego, aby prawidłowo odbierać wymowę w obcym języku. Wpływa ona także pozytywnie na percepcje. Słuchanie muzyki jest przyjemnym zajęciem, w przypadku nauki języków obcych można połączyć przyjemność słuchania z pożyteczną  nauką języka obcego. Jest udowodnione, że słuchanie muzyki przyspiesza proces przekazywania informacji oraz zapamiętywanie.

Jeśli masz problemy z wymową w języku obcym to słuchanie pomoże rozwiązać ten problem.

Nauka prawidłowego akcentu jest prostsza podczas śpiewania. Rytmiczna muzyka ułatwia w znacznym stopniu wymowę. Podczas śpiewania artykułowanie nawet trudnych wyrażeń jest o wiele prostsze. Warto abyś samodzielnie sprawdził jak to działa, efekt będzie zaskakujący. Muzyka wpływa na stymulacje pamięci, dzięki czemu łatwiej jest uczyć się na pamięć. To dlatego w miarę szybko jesteś w stanie zapamiętać słowa w piosenkach. Ćwiczyć pamięć przy pomocy muzyki można na dwa sposoby. Można po prostu słuchać piosenek, które są śpiewane w języku którego nauką obecnie się zajmujesz. Najlepiej robić to wielokrotnie, a piosenki powinny być dopasowane do gustu muzycznego. Można także układać własne słowa do melodii, która tak się Tobie podoba, że ciągle brzmi w głowie. Częste słuchanie piosenek w języku którego się uczymy wzbogaca słownictwo. Pojawiają się nowe słowa, nowe wyrażenia, użyte w różnych kontekstach.

Już ponad trzydzieści lat temu naukowcy podjęli badania w tym temacie. Na skutek wieloletnich obserwacji stwierdzili, że muzyka pozytywnie wpływa na nauczanie w tym na naukę języków obcych.

Słuchanie muzyki wpływa pozytywnie na samoocenę, pozwala także na rozwój kreatywności. Czynniki te pozytywnie wpływają na przebieg nauki języka obcego. W nauce języka obcego najważniejszą rzeczą jest efektywność. Jeśli więc, słuchanie muzyki ma tą efektywność w znacznej mierze poprawić to czemu nie spróbować. Im częściej będzie się słuchać piosenek, tym proces nauki będzie łatwiejszy. Muzyki można słuchać w każdej wolnej chwili, na przykład podczas dojazdów do szkoły czy na uczelnie. Słuchając muzyki otaczamy się językiem ze wszystkich stron. Ten sposób nauki jest polecany przez wielu specjalistów zajmujących się tematyką skutecznego nauczania języków obcych. Po jakimś czasie, niejako z automatu będziesz w stanie powtórzyć treść zawartą w utworze. W nauce języka ważnym elementem jest rozumienie, poprzez słuchanie muzyki zaczynasz rozumieć poszczególne słowa, a z czasem całe zdania.

Jak uczyć się języka obcego słuchając piosenek? Nauka najczęściej odbywa się poprzez słuchanie, otaczanie się językiem, stopniowe rozumienie treści, zapamiętywanie słów, oraz poprawności wymowy.

Bardzo ciekawym i motywującym ćwiczeniem, jest wysłuchanie słów piosenki, a następnie wypisanie na kartce wszystkiego co się zrozumiało. Następnie można sobie porównać swoje zapisane słowa z faktycznym tekstem. Jest to doskonała forma nauki dla wszystkich którzy są wzrokowcami. Na początku swojej przygody z nauką języka obcego najlepiej jest wyszukiwać piosenek z tak zwanej klasyki. Niech będą to łatwe w odbiorze piosenki z prostym do zapamiętania tekstem. Do nauki języka angielskiego można wykorzystać takie piosenki jak: “It Must Have Been Love” zespołu Roxette, “Still Loving You” zespołu Scorpions, “Paradise” zespołu Coldplay czy też “Diamonds” Rihanny. Tego typu utworów jest o wiele więcej, w sieci jest wiele miejsc w których można znaleźć podpowiedzi jak uczyć się słuchając piosenek w języku obcym. Jeśli chodzi o język niemiecki to ciekawy jest kawałek “Ich bin de Frau meines Lebens” Maite Kelly oraz “Das is der Moment” zespołu Totenhosen. W każdym języku znajdziemy ciekawe piosenki, które mogą posłużyć jako materiał do nauki języka. Częste słuchanie piosenek powoduje tak zwane osłuchanie się z językiem. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć akcentowanie wyrazów, oraz intonację. Nauka każdego języka obcego jest pewnym procesem, przeważnie długotrwałym, łatwo w nim o momenty znużenia nauką. Sposobem na to, aby zapobiegać temu uczuciu jest urozmaicenie sposobów za pomocą których się uczysz. Takie alternatywne formy nauki mogą sprawiać wiele radości. Jest to także sposób na naukę dla tych, którzy na co dzień nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na tą czynność. Piosenek można słuchać wykonując przy tym inne obowiązki, można to robić w autobusie, pociągu i wielu innych miejscach. Tego typu działania nie wymagają nakładów finansowych, a są skuteczne. Należy również przy wyborze piosenek do nauki kierować się własnymi upodobaniami, jeśli na co dzień słuchasz rocka, to nie będzie to właśnie ten repertuar. Zasada jest w tym wypadku dość prosta: im więcej emocji podczas słuchania wzbudza dany utwór tym łatwiej jest go zapamiętać. Próbuj samodzielnie śpiewać i nie ma tu znaczenia, że niektóre nuty mogą zabrzmieć fałszywie. Staraj się poprawnie wymawiać wszystkie słowa tekstu. Najlepiej sprawdzić to jak brzmią w internetowym słowniku z nagraniami.

Podsumowując z całą pewnością można powiedzieć, że nauka języków obcych wspomagana słuchaniem ulubionych utworów muzycznych da pozytywne efekty i trwałe efekty. Jest to także forma zabawy, a jak wiadomo powszechnie łatwiej jest uczyć się poprzez zabawę i zajęcia które są  kojarzone z czymś przyjemnym. Tę prawidłowość wykorzystuje się już w edukacji małych dzieci, jest ona także wysoce skuteczna także w przypadku osób dorosłych.

Autor: preply.com