Neil Young – “Fork In The Road”

neil-young-fork-in-the-road.jpg Neil Young – “Fork In The Road”

Plany Neila Younga na ten rok jeszcze niedawno wyglądały tak: w połowie roku wydaje “Toast” album nagrany w 2000 roku z Crazy Horse, a pod koniec roku długo oczekiwaną pierwszą część swych Archiwów. Jednak plany te musiały ulec zmianie, bo w kilka dni Young nagrał zupełnie nowy album, który postanowił bezzwłocznie wydać.

Tym razem motywem przewodnim jest projekt LincVolt – prototyp samochodu napędzanego alternatywnymi źródłami energii, w który Young jest mocno zaangażowany (LincVolt to jego własny Lincoln Continental z 1959 roku). Z jednej strony może to wywołać uśmieszek politowania nad dziwactwami starszego pana, z drugiej Young przecież od zawsze był aktywistą, takie promowanie tego projektu akurat przez niego nie powinno dziwić.

Young-ekolog wsparł tę ideę typowym dla siebie, rockowym graniem. Najbliżej “Fork In The Road” jest do płyt z lat 90. Szczególnie do nagranej z Pearl Jam “Mirror Ball” i “Ragged Glory” z Crazy Horse, czyli mamy do czynienia z przybrudzonym brzmieniem, licznymi solówkami i budowaniem muzycznych pejzaży, tym razem filmu drogi.

Young na “Fork In The Road” to także “Young-realista”, który rozlicza się z własną przeszłością, śpiewając, że “tylko śpiewanie piosenki nie zmieni świata”. Gorzka to refleksja w ustach człowieka, który był częścią pokolenia dzieci-kwiatów i to jeszcze człowieka, którego najbardziej znana piosenka jest żarliwym protest songiem, krytykującym amerykańskie społeczeństwo, i który często celnie komentował wydarzenia na świecie. Dziś od tego wszystkiego dla Younga ważniejsze są wymierne działania.

Paradoksalnie ta pyta najbardziej cierpi z powodu swojego zaangażowania. Słowo, koncept, LincVolt wydają się być dla Younga ważniejsze od muzyki. To nie pierwszy taki przypadek w jego karierze, wystarczy tylko wspomnieć “Living With War”, którego jedynym celem była krytyka rządów George’a Walkera Busha. Tu jest podobnie. Jedyne dwie piosenki, które nie dotykają tematyki ekologicznego samochodu – “Just Singing a Song” i “Light a Candle” to najlepsze momenty albumu. Ten drugi to przepiękna, wyciszona ballad, która równie dobrze mogłaby się znaleźć na “Comes A Time”.

Neil Young jest na takim etapie swojego życia artystycznego, że już nic nie musi. Świetnie, że mu się chce, ale zamiast takiej polityczno-społecznie zaangażowanego albumu, chciałbym znów usłyszeć Younga, dla którego muzyka znów jest najważniejsza.

Michał Wieczorek