Neo Retros – “The Legend of Legends”

Neo Retros – “The Legend of Legends”
EMI Music Poland/2012

Drugie podejście już bez falstartu.

Rok temu mieli zawojować świat i skończyło się na marnym podejściu delikatnie pod górę. Neo Retros, bo o nich mowa, cytowani w zeszłym roku jako jeden z najciekawszych debiutów w naszym kraju, zmienili totalnie swoje oblicze. Kiedy “The High-Rise In The Sunshine” pobrzmiewało w rozgłośniach, a zespół święcił triumfy na festiwalu w Sopocie, spodziewano się sukcesu. Jednakże los bywa przewrotny i z wielkiej chmury spadł mały deszcz. Może dzięki temu od dream-popowego, user-friendly radiowego przytupu poszli w stronę bardziej aranżowanej na gitary, momentami ciężkiej, dojrzalszej płyty, jaką okazała się być “The Legend of Legends”.

Zmiany słyszalne już od samego wejścia. Nie ma tej naiwności, post-myslovitzowości i kopiowania polskiego podwórka. Grupa poszła dalej, zaczęła eksperymentować z bardziej zachodnimi standardami. Jednakże dalej nie wychodzi poza ustalone ramy i wciąż bawi się w kalkę. Dlatego “All That Remains” kojarzy się z Arctic Monkeys fali “Favourite Worst Nightmare”, prowadzący synth z singlowego “We’re Glad That You Came” to swoista wariacja na new rave’owe szlagiery pierwszej dekady XXI wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że widać zdecydowany progres w tak niewielkim czasie. W końcu wydanie nowego albumu miało miejsce jedynie rok od debiutu.

Skyboy i spółka zaczęli chyba poruszać się mniej nieporadnie po stylistykach, stąd częste wolty i sinusoidy akustyczno-elektroniczne, które zaciekawiają słuchacza. Płyta przetykana jest co rusz mocniejszymi i spokojniejszymi akcentami nadając jej swoistą płynność. Poza tym Skyboy z pochodzenia jest Anglikiem, stąd jego nienaganny akcent z Wysp, więc bariera śpiewania w obcym języku tak nie mierzi i od początku był to duży atut zespołu. Teraz do tego dołożono europejski poziom produkcji i ciężko poznać, że jest to nasz rodzimy (polsko-angielski) materiał. Muzyczny kosmopolityzm? W sumie do tego zmierzamy!

“The Legend of Legends” przebiła zdecydowanie swoją poprzedniczkę i zawdzięczać to można jedynie Neo Retros. O ile panowie od początku wydawali się dojrzali (w końcu pierwszą młodość mają już za sobą), teraz zdają się być bardziej skoncentrowani na tym, co i jak chcą grać. Można się czasem zżymać na brak polotu czy inwencji, ale jest to bardzo słuchalny materiał, który wkręca się w czaszkę z każdym kolejnym odsłuchem. A do “Sun Shines On” można pokręcić tyłkiem bez skrępowania. Nie tylko pod prysznicem, jak nikt nie patrzy.

Kuba Serafin