Aktualnościprzemek

Niecodzienna reakcja zespołu na wyciek jego płyty

Aktualnościprzemek

Niecodzienna reakcja zespołu na wyciek jego płyty

Emma Dax o płycie w internecie.

W zeszły czwartek tj. 3.11 doszło do wycieku debiutanckiej płyty projektu Emma Dax (muzycy m.in. Masala, D4D (Dick4Dick), Afrokolektyw). Jak podała wytwórnia, do przecieku mogło dojść na linii wytwónia- dziennikarze (materiał był wysyłany do recenzji). Teraz sami muzycy postanowili zająć w tej kwestii stanowisko umieszczając na swoim profilu Soundcloud całą płytę do odsłuchu bez możliwości jej ściągnięcia.

“Ciężko się dziś złościć na to, że płyty dostają się do internetu. Stało się to tak powszechne, że należy raczej odnaleźć nowe sposoby dystrybucji muzyki i jej sprzedaży niż podejmować z góry skazaną na porażkę wojnę. Oczywiście są już jakieś próby, np. formuła “zapłać ile uważasz za słuszne” zapoczątkowana na szerszą skalę przez Radiohead, ale nie widać by miała zdominować rynek. Wytwórnie nadal skupiają się na sprzedaży płyt, ewentualnie mp3. Mówi się też, że zespoły odrabiają straty na koncertach. W rzeczywistości, zwłaszcza tej polskiej, publiczność staje się coraz bardziej leniwa i często nie chce się jej wyjść na koncert. Zanika postać prawdziwego fana kupującego płyty, gadżety i odbija się to też na frekwencji na koncertach.  O spadku tym mówią nawet pierwszoplanowe postaci muzycznego światka. Te znajdą pewnie jeszcze pracę w mediach mainstreamowych, ale co z alternatywą? Oczywiście nie jest powiedziane, że musi ona istnieć- uważamy, że, muzycy powinni podlegać tym samym prawom rynku co inni. Ciekawi nas po prostu jak potoczą się losy tej branży- skoro odpada możliwość zarabiania ze sprzedaży płyt i coraz głośniej mówi się o zmierzchu festiwali, to jedyne co przychodzi nam na myśl to skierowanie biznesu w formy komercyjne.

Tylko, hmm, coś tracimy?. Obserwujemy uważnie rynek muzyczny i nie widzimy wysypu młodych kapel. Co gorsza nie ma też wielu producentów, a tego należałoby się spodziewać przy dominacji muzyki elektronicznej.

Chcemy, by wyciek naszej płyty stał się zaczynem do dyskusji o kondycji dzisiejszej sceny muzycznej. Zachęcamy też do odsłuchu samej płyty, nowoczesnej i retro zarazem, bardzo dobrej naszym skromnym zdaniem. Mamy nadzieję, że się Wam zechce dokonać tego wysiłku, by kliknąć w ten link“.

info: materiały prasowe

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym albumu.