Nienvox – “My Hand Makes Circle In The Sunset Air”

nienovox_okaadka.jpeg Nienvox – “My Hand Makes Circle In The Sunset Air”
Export / 2010

Odlecieć sobie.

Chłopak z Rosji w polskim netlabelu. Na szczęście to chyba nie powód do konfliktu. A może jednak? Świat jest przecież taki miałki. W przeciwieństwie do muzyki z “My Hand Makes Circle In The Sunset Air”.

Szósty w dorobku Nienvoxa minialbum rozpoczyna działalność nowego polskiego internetowego wydawnictwa - Export, które profilowane jest na hip-hop, jazz i muzykę elektroniczną. “My Hand Makes Circle In The Sunset Air” bez wątpienia należy rozpatrywać wedle kategorii ostatniej. Mój redaktor prowadzący nazwał tę muzykę ambient electro. W materiałach prasowych, co podchwyciły niektóre portale, pojawią się określenia muzyki miasta, osiedlowego klimatu. Szczerze przyznam, że ja ich nie rozumiem. Nawet jeżeli pojawiają mi się pewne skojarzenia z nimi związane, na pewno nie myślę o Nienvox’ie.

Z całym szacunkiem, naturalnie, co sygnalizuję już na początku tekstu. Muzyka Nienvoxa to przede wszystkim relaks. Przynajmniej na rozpatrywanej przez niżej podpisanego płytce. To bardzo dużo ukojenia i harmonii, czy też po prostu wyluzowania. Według mnie najtrafniejsze byłoby słowo “chillout”. Bo to właśnie taka muzyka jest. Pojawia się w niej wszystko, co pozwala sobie odlecieć. Snujący się przyjemny beat, subtelne zajawki fletu, skrzypiec i gitary klasycznej, hi hat. Gdzieś zahacza to o jazz, gdzieś rzeczywiście o ambient. Na tę krótką, bo trwającą nieco ponad dziesięć minut, płytę składa się całkiem sporo elementów. Jednak zostały one tak poukładane, że całość robi wrażenie niezwykle prostej. Bije z niej skromność i delikatność. Wszystko, co najsmaczniejsze zostało sprytnie ukryte. Choć przestrzeni tu sporo, zatem chyba da się to usłyszeć. Niezwykle sympatyczna to EP-ka.

Młody Rosjanin jest naprawdę zdolny. Ma pomysły, ma umiejętności i, daj Boże, dobry netlabel. W czterech utworach zawarł całkiem sporo ekscytacji i spontanicznego myślenia, które, przy odsłuchu “My Hand Makes Circle In The Sunset Air”, udzielają się. Export startuje nieźle dzięki Niemu.

Michał Baniowski
baniowski.wordpress.com