“Nigdy nie brałam pod uwagę innego scenariusza!” – wywiad z Pola Rise

“Nigdy nie brałam pod uwagę innego scenariusza!”  – wywiad z Pola Rise

O tym jak spełniać marzenia i konsekwentnie dążyć do celu.

Maria Grudowska: Wyglądasz na osobę bardzo, bardzo młodą, a twoim utworom bliżej do mrocznej Bjork czy Zola Jesus, niż do lekkich i łatwych piosenek Margaret czy Ewy Farnej.

Pola Rise: To bardzo miłe. Kupując alkohol wciąż muszę pokazywać dowód osobisty :) Jednak rzeczywistość jest dość brutalna i czas mija bardzo szybko. Zdecydowanie wolę mroczne i smutne utwory, takich słucham i takie mi się zdarzyło napisać. Radosne i skoczne piosenki chyba nie są dla mnie, nie czułabym się w nich naturalnie, bo takich też prawie w ogóle nie mam na swojej playliście. Być może też na takim jestem etapie w życiu, ale z drugiej strony na innym nigdy nie byłam.

Skąd pomysł na siebie? Dizajnerskie ubrania na koncercie, a w teledyskach bose stopy, brokat…

Bose stopy to tylko i wyłącznie kwestia wygody – odkryłam na próbach, że bardziej swobodnie czuje się bez butów i tak już zostało. Nie zdawałam sobie sprawy, że stanie się to elementem wizerunku!

Jeśli chodzi o brokat i stroje, to udało mi się nawiązać współpracę z fantastyczną projektantką – Martyną Cierpisz, która specjalnie dla mnie przygotowała kilka projektów. Wykorzystaliśmy je w klipach, potem na koncertach. Martyna na tyle wyczuła to jak chciałabym wyglądać, że planujemy już wspólnie kolejne rzeczy.

Na współczesnym rynku muzycznym bardzo trudno wyróżnić się, zabłysnąć. Czy jesteś w stanie powiedzieć o sobie, że tobie już się to udało?

Zupełnie nie. Mam nadzieję, że to dopiero początek. Przyszedł czas na pierwsze wydawnictwo i pierwsze duże koncerty. Właściwie dopiero zaczynam swoją drogę “na poważnie”.

Jak myślisz, co zadecydowało o tym, że twoja muzyka zyskała uznanie?

Jest wiele osób, którym moja muzyka się spodobała, ale są też tacy, którym nie do końca przypadła do gustu. Ja nigdy się nie zastanawiałam nad tym, co powiedzą inni. Wyznacznikiem zawsze jest moja satysfakcja, jeśli idzie za tym uznanie innych, to nie może być lepiej!

Jak poznaliście się z MANOIDem?

MANOID szukał gości na swoją debiutancką EP-kę, a ja szukałam kogoś do grania live. Spotkaliśmy się w odpowiednim miejscu i czasie. Napisaliśmy razem utwór “Away” i zdecydowaliśmy, że MANOID wraz z TOBERĄ stworzą koncertowy skład. MANOID to niesamowicie zdolny człowiek, z którym pracuje się idealnie.

Jesteś totalnie anonimowa. Po co ukrywasz się za pseudonimem?

Chyba nie ma potrzeby podpisywania się imieniem i nazwiskiem, najważniejsza jest tu muzyka i to co mamy do powiedzenia za pomocą dźwięków. Chciałam też stworzyć sobie swój własny muzyczny świat.

Czy Pola Rise, a dokładniej ta, która za tym pseudonimem się kryje, miała już wcześniej do czynienia z rynkiem muzycznym?

Zdarzały się mniejsze projekty, w których brałam udział i bardzo się cieszę, że się wydarzyły. Nauczyłam się dzięki temu, że nie warto chodzić na kompromisy i nie powinnam robić niczego, co nie sprawia mi satysfakcji, czego nie czuję.

Co zdecydowało o tym, że chciałaś śpiewać i że konsekwentnie swoje marzenie wprowadzasz w życie?

Nie wiem czy było coś co o tym zdecydowało – chciałam to robić od zawsze – nigdy nie brałam pod uwagę innego scenariusza.

Dlaczego akurat 12?

Bo przynosi szczęście :).

Regularnie informacje prasowe, bardzo dopracowane teledyski, nie wspominając o dopracowanej muzyce i image’u – jesteś perfekcjonistką?

Zdecydowanie. Szczególnie jeśli chodzi o muzykę. Bardzo długo trwało podjęcie decyzji, że utwory są już skończone i że to właśnie w takiej formie chcę je opublikować. Mam też ogromne szczęście do ludzi. Wszyscy, którzy uwierzyli w ten projekt jako pierwsi wkładają bardzo dużo sił, żeby wszystko wyszło perfekcyjnie.

Jakie jest twoje największe muzyczne marzenie?

Jest ich wiele. Kilka już udało się spełnić – między innymi EP-ka :).

Rozmawiała Maria Grudowska