Relacjeprzemek

Nostalgia, smutek i śnieg

Relacjeprzemek

Nostalgia, smutek i śnieg
Kraków, Kino Pod Baranami/9.12.2012

Relacja z ostatniego dnia 13. Festiwalu Filmu Niemego

Czwarty dzień festiwalu rozpoczął się od filmu, a raczej filmów, o niezwykłym uroku. Przynajmniej dla osób, które dobrze znają Kraków… Pokaz pod tytułem “Filmowe obrazy starego Krakowa” zawierał szereg krótkich produkcji przedstawiających różne aspekty życia w Krakowie – od nowych, lepszych sposobów odśnieżania (ładujemy śnieg na ciężarówki zamiast na fury ciągnięte przez konie), przez zakład oczyszczania ścieków aż przejażdżki nowymi liniami tramwajowymi, przechadzki po stworzonych niedawno plantach czy wreszcie nocne impresje i malownicze widoki. Wszystko z początku wieku, kiedy przechodnie byli ubrani w garnitury, trzymali w dłoniach laseczki, na głowach mieli meloniki… i w ogóle było przepięknie (z prostej przyczyny, że pozwolę sobie na przywołanie poety: “kiedyś było inaczej, kiedyś było lepiej, przed moją wielką wojną, na której poległem”).

Nostalgia ta została idealnie wzbogacona przez Lesława Lica, który zagrał na pianinie w stosownym stylu – niczym profesjonalny taper sprzed stu lat. Jego podkład do filmu był więc mieszanką mniej lub bardziej znanych motywów, między innymi marsza pogrzebowego (gdy na ekranie pojawiała się trumna) czy “Gaudeamus igitur” (gdy tematem był Uniwersytet Jagielloński). Miła odmiana po wszystkich niekonwencjonalnych ścieżkach dźwiękowych zaprezentowanych do tej pory na festiwalu.

Tęsknota za dawnymi czasami, zwłaszcza tymi, których się tak naprawdę nie zna, nie jest jeszcze zbyt przygnębiającym uczuciem. Jako drugi wyświetlany w niedzielę Pod Baranami był film Carla Theodora Dreyera (czyli już wiadomo, że wesoło nie będzie) “Naznaczeni” z 1922 roku. Tematem dzieła jest antysemityzm – na ekranie obserwujemy więc tragiczne losy Hanne-Liebe i jej pobratymców. Na żywo do produkcji grali Maćko Korba na lirze korbowej i Paweł Szpura na perkusji.

Lira korbowa to fascynujący instrument, którego brzmienie można opisać jako coś pomiędzy skrzypcami a klarnetem (raczej mniej niż więcej). Jej dźwięki bardzo dobrze pasowały do historii rosyjskich żydów, zapewne przez budzone skojarzenia z ludowością. Na uwagę zasługuje pan Szpura, który grał na perkusji w sposób bardzo interesujący, niekiedy tylko lekko uderzając w talerze, innym razem mocno podkreślając dramatyczne momenty filmu. Była to jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych podczas tej edycji festiwalu.

“Great White Silence”, z którego pochodzi kadr wykorzystany na plakacie 13. Festiwalu Filmu Niemego, to prawdziwa perełka. Pełen jest pięknych ujęć, jednocześnie stanowiąc wzruszające świadectwo ludzkiego dramatu. Jest to bowiem dokument uwieczniający wyprawę Roberta Falcona Scotta, której celem było zdobycie bieguna południowego. Brytyjczyków ubiegł, jak wiadomo, Amundsen, a cała ekspedycja zakończyła się śmiercią pięciu spóźnionych zdobywców. Muzykę do filmu grał Pleq, czyli Bartosz Dziadosz.

Film pasował do zimowej aury na zewnątrz, muzyka pasowała do ponurej perspektywy wybrania się w jeszcze zimniejsze rejony. Mroczne drone’y, szumy i okazyjne skrzypienia były tylko lekko nieadekwatne do części, w której Herbert G. Ponting zachwycał się fokami, mewami i pingwinami, opisując je w zabawny sposób, ale w perspektywie tragicznego zakończenia całej wyprawy można było ten kompletny brak podzielania radości narratora wybaczyć. Końcówka za to została podkreślona samplami instrumentów smyczkowych, dzięki czemu wybrzmiała znakomicie.

Trzynasty Festiwal Filmu Niemego tym razem z pewnością nie był pechowy. Mamy nadzieję, że ze zorganizowaniem czternastego nie będzie większych problemów i znów będzie można w Kinie Pod Baranami podziwiać świetne kino nieme, zarówno w postaci szeroko znanych i lubianych arcydzieł, jak i materiałów trudno dostępnych.

Katarzyna Borowiec