Aktualnościprzemek

Nowa EP-ka i trasa koncertowa George Dorn Screams

Aktualnościprzemek

george-dorn-screams.jpg Nowa EP-ka i trasa koncertowa George Dorn Screams

19 listopada będzie miała premierę EP-ka George Dorn Screams zatytułowana “The Large Glass”.  Na płycie krótkogrającej znajdą się cztery nowe utwory.

Bydgoski zespół wraca z nowym wydawnictwem po bardzo dobrze przyjętej płycie “O’Malley’s Bar”, która ujrzała światło dzienne w lutym tego roku i została wydana sumptem Ampersound.

“Nagrywaliśmy to zupełnie bez stresu, bez żadnego właściwie ograniczenia czasowego, spędzając razem kilka dni na zupełnym odludziu, śpiąc razem i gotując sobie obiady” - opowiada o EP-ce Magda Powalisz, wokalistka zespołu. “Sam materiał powstał właściwie bez żadnych dalszych planów co do niego, jako taki eksperyment, który wynikał z jakiegoś naszego wewnętrznego zapotrzebowania na małą odskocznię”.

Trzeba przyznać, że materiał na “The Large Glass” znacznie różni się od tego, co dotychczas pokazywał zespół z Bydgoszczy.  Na Myspace zespołu można odsłuchać już jeden utwór – “The Terrace”, który jest wyraźnym odejściem w kierunku slow-core, wolny i marzycielski z świetnym duetem wokalnym w wykonaniu Magdy Powalisz i Gritha McGarthema. Nie można znaleźć tu charakterystycznych dla George Dorn Screams shoegazu ani elementów bluesa.

“Ten projekt był okazją, żeby wykazać się o wiele większym wyczuciem, kunsztem i samoświadomością, niż w dotychczasowych sesjach nagraniowych – mówi z kolei Girth McGarthem. – Nie było ściany przesterów i głośnych talerzy, ani też tricków realizatorskich, za którymi można by się było schować. Każdy dźwięk zatem musiał jakoś naturalnie dążyć na swoje miejsce, nie było miejsca na niechlujstwo czy ślamazarność” – dodaje.

Według zespołu, na “The Large Glass” można spojrzeć jak na hołd złożony Dougowi Scharinowi, członkowi wielu zespołów, które na brzmienie George Dorn Screams miały niewątpliwy wpływ. Jakie to zespoły? Między innymi Codeine, June Of 44, HiM czy Rex.

“Dla mnie była to pierwsza praca nad muzyką, która nie miała nic wspólnego z hardcore czy noise, dlatego efekt wydaje mi się bardzo naiwny i szczeniacki, tym bardziej, że songwriterem jak Oldham nigdy nie byłem i nigdy być nie chciałem” – dodaje McGarthem.

“Na pewno byłem wówczas pod dużym wrażeniem Codeine, Smoga, The For Carnation i zależało mi, żeby zrobić utwory, które będą maksymalnie wolne w dwojakim znaczeniu” – opowiada o płycie z kolei Wojtek Trempała, basista zespołu. “Po pierwsze chodziło o tempo, po drugie o próbę uwolnienia ich od tego, co robilimy do tej pory. Co chyba zresztą nie do końca się udało… W zasadzie kierowały nami chyba tylko nasze własne ambicje artystyczne. Każdy muzyk chce po prostu robić jak najwięcej numerów, poruszać się po różnej stylistyce, dzielić się efektami z otoczeniem” – dodaje członek zespołu.

Wpływ na klimat EP-ki ma na pewno fakt, że “The Large Glass” nagrywana była w niewielkim studiu w Sucharach pod Nakłem. Autorem grafiki do płyty jest Rafał Piekoszewski, gitarzysta poznańskiego zespołu Plum. Wydaniu “The Large Glass” towarzyszy trasa koncertowa, na której będzie można usłyszeć między innymi te nigdy wcześniej nie wykonywane piosenki. Muzycy zagrają:

2009.11.19 Poznań, W Starym Kinie (+ Tin Pan Alley)
2009.11.20 Wołów, WOK (10. 11 Baraque Festival)
2009.11.21 Brno, Sklenena louka (+ Awberah)
2009.11.22 Kraków, Re (+ Bad Light District)
2009.12.04 Szczecin, Delta (+ 3moonboys)
2009.12.16 Warszawa, Stodoła (support przed Myslovitz)

Patryk Siedliński