Old Time Radio – “Sketches for Another Christmas Songbook”

old-time-radio-sketches-for-another-christmas-songbook.jpg Old Time Radio – “Sketches for Another Christmas Songbook”
Gustaff/2009

Co roku na przełomie listopada i grudnia zaczynają pojawiać się świąteczne płyty różnych wykonawców. W tym roku takie albumy wydali na przykład Tori Amos, Bob Dylan, Sting czy nawet Rob Halford. W tym gronie znaleźli się także Old Time Radio.

Na początku wydaje się, że to nie jest do końca typowa świąteczna płyta. Tytuł pierwszej piosenki “I Hate Christmas” mówi wszystko. Nie ma tu miejsca na zachwycanie się świętami. Podobnie dzieje się w “December 24th Barcelona Arsenal” zaśpiewany z perspektywy futbolowego maniaka. Nie dla niego święta, skoro może obejrzeć mecz. Zresztą w wigilię Premiership gra tak czy siak, więc nie trzeba sobie nagrywać wcześniejszych meczów. “No Christmas Today” to obraz odwołanych Świąt.

Pozostałe piosenki są utrzymane już w bardziej tradycyjnym tonie. To rozmaite historie miłosne z zimą i Bożym Narodzeniem w tle. Zarówno te szczęśliwe, jak i te bez happy endu, choć tych pierwszych jest więcej. W końcu to święta, czas miłości i padającego śniegu. W Święta spotyka się swoje drugie połówki, nie wychodzi z łóżka, bo nie ma przecież po co, skoro obok jest ukochana osoba. Stoi się czasem w korku w drodze do domu i rodziny, bo przecież to też czas wyjazdów. Klimat niczym w “To właśnie miłość”. To nie jest wada, bo dzięki temu ta płyta jest cieplutka jak kocyk w reniferki i mimo wszystko można poczuć nadchodzące Święta. Co prawda w wersji zlaicyzowanej. W budowaniu tego zimowego nastroju dużą rolę odgrywa akustyczne brzmienie płyty i miękkie, trochę szeptane wokale.

Jako wadę można wytknąć “Sketches for Another Christmas Songbook” fakt, że to bardziej zbiór szkiców właśnie niż pełnoprawnych piosenek, przez co całość wydaje się niedokończona, czasem niedopracowana. Dobrze, że ostrzegli o tym w tytule.

Osobiście nie przepadam za świątecznymi albumami, kojarzą mi się ze skokiem na kasę słuchaczy. W tym przypadku można dać się spokojnie obrabować.

Michał Wieczorek