Relacjeprzemek

Oleś Duo w łódzkiej Jazzdze

Relacjeprzemek

olea-duo-05.jpg Oleś Duo w łódzkiej Jazzdze

Koncert braci Olesiów w łódzkiej Jazzdze promował ich wydaną przed pół roku płytę “Duo”. Płytę interesującą choćby z tego względu, że całe jej instrumentarium ogranicza się do kontrabasu i perkusji. Mało? Zdecydowanie wystarczająco. Dwóch Olesiów na scenie to i tak potężna dawka dobrej muzyki, gdyby było ich więcej aż strach pomyśleć co mogłoby się dziać.

Marcin i Bartłomiej Brat Oleś wpadli na pomysł projektu, ponieważ ich marzeniem było wyzwolenie kontrabasu i perkusji z roli jedynie drugorzędnych instrumentów sekcji rytmicznej. Chcieli udowodnić, że są to instrumenty w pełni “wartościowe” i bez pomocy skrzypiec, gitary, wokalu też sobie poradzą. Choć podczas koncertu w Jazzdze przytoczona została inna historia, która ma zilustrować korzenie tego pomysłu. Otóż, Marcin i Bartłomiej zasłyszeli kiedyś, jak to podczas wesela grał zespół składający się z dwóch perkusistów i skrzypka. Coś im nie wychodziło, nie byli zadowoleni ze swojej gry i w momencie, gdy skrzypek udał się do ubikacji, jeden perkusista powiedział do drugiego: a mówiłem ci, żeby nie brać tego skrzypka. Zatem Olesiowie rezygnując z pomocy innych muzyków także postawili na samodzielność.

Z bardzo dobrym skutkiem, choć przyznam, że mnie osobiście najbardziej podobał się utwór, który został wykonany na koncercie jako ostatni (na płycie również figuruje na końcu): “Afrik”. Zdecydowanie odstawał brzmieniowo od reszty. Poza tym, mimo że może wydawać się to dość enigmatyczne, kiedy tylko można o tym przeczytać, a nie zobaczyć, Marcin i Bartłomiej grali wszystkimi częściami ciała. Serio! Do pozostałych utworów nie mam zastrzeżeń, choć przyznam, że w pewnym momencie ich muzyka stała się bardzo przewidywalna. Za mało improwizacji, za dużo wyćwiczonych, wyuczonych chwytów, które powtarzają się w kolejnych utworach. Nie miałabym nic przeciwko, ale od jazzu oczekuję nieco więcej szaleństwa. Nieco.

Sandra Kmieciak

Zdjęcia z koncertu w klubie Jazzga:

olea-duo-06.jpg

Nadchodzące koncerty w klubie Jazzga:
3 marca (wtorek) – Gurzuf (Białoruś)
5 marca (czwartek) – P.K.P.
14 marca (Sobota) – Soul Confectionery: 6ix Toys (UK)
więcej na: http://events.jazzga.info/