Olivier Heim – “A Different Life”

Olivier Heim – “A Different Life”
Lado ABC/2014

Klasa i elegancja.

Olivier Heim jest Holendrem, który mieszka obecnie w Warszawie. Jego pierwsza, solowa płyta “A Different Life” została przyjęta tak dobrze, że w jednym z artykułów przez pomyłkę przypisano mu obywatelstwo polskie. Chociaż, jak tak sobie myślę, wcale nie byłoby źle mieć takiego krajana!

Możecie pamiętać Oliviera sprzed kilku lat, z zespołu Tres B., który to powstał w Holandii, lecz w wyniku zdarzeń losowych osiedlił się w Warszawie. Tak rozpoczął się polski rozdział w życiu muzyka, który realizuje tutaj swoje kolejne projekty. I mimo iż gra już od tylu lat, to dopiero teraz postanowił stworzyć solowy album.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że Olivier natrafił na pewne trudności z wydaniem “A Different Life” w Polsce. Mimo że nagrał urocze, melodyjne utwory, to senny surf pop, w którym obraca się Heim, bardziej pasuje do sceny Berlina albo Kalifornii.

A więc co jest w tej płycie takiego “zachodniego”? Na pewno ogromny luz, niesamowita lekkość i elegancja. Na całym albumie mnóstwo jest przestrzeni i światła z domieszką pozytywnej melancholii, która scala ze sobą wszystkie utwory. Nie ma tu zadzierania nosa, jedynie radość z grania muzyki, która przedziera się z każdego akordu. Nie mogę też uniknąć porównań niektórych momentów płyty do stylistyki Lennona. Słychać to szczególnie w utworze “It’s Getting Better” zarówno w wokalu, jak i melodii.

A na dodatek Heim wydaje się mieć bardzo skonkretyzowane wyobrażenia na temat stylu, nie tylko tego muzycznego, ale również wizualnego, co można zauważyć w pełnym klasy teledysku do piosenki “Ocean”. Wszystko dopięte na ostatni guzik.

Weronika Makowska

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym wydawnictwa.