Organek – “Czarna Madonna”

Organek – “Czarna Madonna”
Mystic Production/2016

Bo to dobra kobieta jest.

Kto czekał na nowy album Organka, z pewnością nie może poczuć rozgoryczenia. “Głupim” (recenzja) przypomniał o sobie, podsycił apetyt, zaś teraz pokazał, że jeszcze ma wiele do zagrania i przekazania. Co prawda, nie zaskoczył, bo na “Czarnej Madonnie” nie ma dźwięków z “innej parafii”, odosobnionych, ale otumanił tych, którzy na jego nowy album czekali. Choć nie on pierwszy połączył garażowy rock z bluesem, to zrobił to z nieudawaną świeżością i niebanalnością!

“Czarna Madonna” to swoiste “organkowe historie”: intymne, osobiste i socjologiczne. W jednym z wywiadów przyznał, iż na debiutanckim krążku opowiadał o złych kobietach, zaś na jego następcy – o tych dobrych. I pewnie dlatego, już z perspektywy czasu, “Madonny” słucha się lepiej. Nie tylko tekstowo (artyście kunsztu pod tym względem nigdy nie brakowało), ale i muzycznie. Nadal usłyszymy inspiracje klasykami, ale sam wokal Organka zmienny jest tu jak charakter kobiety. Właściwie obok żadnego utworu nie można przejść obojętnie. Najbardziej uderza jednak kawałek tytułowy, który  jak sam autor stwierdził, jest “najpiękniejszą i najważniejszą piosenką, jaką kiedykolwiek napisał”. Potwierdza to jej długość i intymność tekstu. I wbrew pozorom, nie jest ona obrazoburcza, a jeden z jej wersów Niech się przekonam, ile słodyczy jest w Twych ramionach jest niemal bliźniaczy do tego z “Córki Rybaka”. W podobnym, bardzo osobistym tonie utrzymany jest też “Ultimo”.

Kto pamięta “Nazywam się Organek”, ten dopełnienie pozna w kawałku “Ki Czort”, inspirowanym bluesowym toposem, mającym na celu opowiadanie historii.  Sporo tu też przeplatanych dźwięków “komiczności” (uwydatnionej w wprowadzeniu do utworu) z rockiem. Wspomniałam o zmiennym wokalu Organka – świetnie oddaje to “Rilke”, w którym solidne riffy są podstawą tego szalenie dynamicznego kawałka, zaś samego muzyka usłyszymy w wersji “falsetowej”. A gdzie ten “socjologiczny” wymiar płyty? Ot, choćby w utworze “HKDK” – Tomasz Organek zanalizował to, co zaobserwował w pewnym środowisku. Czy “widział wszystko”? Nawet jeśli, niech śpiewa o tym i o innych rzeczach dalej!

Mam więc nadzieję, że pomysł porzucenia śpiewania dla pisania, zostanie schowany do szafy, głęboko.

Ilona Nieroda