Organizm – “Plaża Babel”

Organizm – “Plaża Babel”
Thin Man Records/2015

Elektronika, bas i teksty.

“Plaża Babel” to już trzeci krążek zespołu Organizm. Znajdziemy na nim od lat wyróżniające zespół czynniki, czyli teksty, przedstawiające wiele interesujących historii oraz wyjątkowe basowe linie. Przy trzecim albumie do standardowego zestawu cech charakterystycznych zespół dodał jeszcze mocne nasycenie albumu elektroniką.

Wspomniane elektroniczne brzmienie wypływa z krążka już po pierwszych kilku sekundach. Album otwiera utwór “10 piętro”, który rozpoczyna się od syntezatorowego intro. Elektroniczne dźwięki układają się na krążku dosyć sinusoidalnie – czasem są tłem piosenki, a innym razem wychodzą na pierwszy plan. Ostatni przypadek tyczy się chociażby zamykającego płytę kawałka “Przegrałem”. Wyróżnić należy również bardzo rytmicznie obudowany elektroniką utwór “Dobra hotelowa”, wydaje się trafionym wyborem na singla i oddaje klimat nowego materiału.

Wielkie brawa dla Organizmu za robienie z basu większego użytku niż chowanie go do tła jako instrumentu jedynie podtrzymującego rytmikę numeru. Linie gitary basowej nagrane przez Jędrka Dąbrowskiego napędzają zdecydowaną większość utworów. Wśród przykładów wymienić należy na pewno “Nagrody pocieszenia”, gdzie delikatne pulsowanie idealnie uzupełnia wiodącą melodię i wokal. Warta szczególnej uwagi jest też gra Jędrka w “Wydmach”, która nadaje funkowego charakteru tej piosence.

Na “Plaży Babel” warstwa tekstowa została przysłonięta przez elektronikę i starannie dopracowane brzmienie (słyszę burzę, karabin maszynowy, dzwoneczki). Smutne historie chowają się tutaj za muzyką, ale prawdopodobnie jest to tylko moje odczucie. Nigdy śpiewane przez Dąbrowskiego frazy nie były dla mnie tym, co najważniejsze w twórczości grupy.

Trzeci album Organizmu to fantastyczny bas, duże bogactwo aranżacyjne, brzmienie trochę przesadzone ilością elektroniki i ciekawe, lecz nie do końca przemawiające do mnie teksty. Mimo wszystko z chęcią będę wracać do tego krążka, aby odkrywać wszystkie ukryte na nim instrumentalne smaczki.

Angelika Plich