Out Of Tune – “Lights So Bright”

outoftune_lights.jpg Out Of Tune – “Lights So Bright
Pomaton/EMI Music/2010

Maksimum uwagi.

Jak do tej pory, wszystkie recenzje “Lights So Bright” rozpoczynają się narzekaniem na płytę “Out Of Tune”. Podobno debiut zespołu miał w sobie wszystko to, czego nie powinien. Nigdy nie mogłem i nie chciałem się z tym zgodzić, ponieważ potencjał był. I to niemały. Ale może ja źle słyszę. A jeśli rzeczywiście jest to prawda, to nie sugerujcie się tym, że o drugim albumie grupy napiszę dobrze.

Napiszę dobrze, bo chłopaki sobie zasłużyli. Przede wszystkim dojrzałymi kompozycjami, bo nie wydaje mi się, żeby ich styl jakoś diametralnie się zmienił. Wciąż jest to lekkie gitarowe granie połączone z subtelną elektroniką (wszak Jick Magger to warszawskiej sławy DJ), ale mądrzejsze, z ciekawszymi pomysłami i zdecydowanie bardziej dopracowane. “Lights So Bright” to także płyta absolutnie nieradiowa, co działa zdecydowanie na korzyść wydawnictwa. To jedna z tych płyt, która wymaga skupienia i poświęcenia maksimum uwagi. A że moja percepcja jest niezgorsza, potrafiłem na taki wyczyn się zdobyć. To coś więcej niż tylko grzywki, gitary i modne ubrania. Dużo melancholii, zdecydowanie bardziej hermetyczny klimat. Melodie są dyskretne, podobnie jak produkcja. Nie jest wypacykowana i nachalna.

Pierwszy raz w twórczości Out Of Tune słyszę także dużo odniesień do starego, dobrego Joy Division oraz młodszego, ale też dobrego, Interpolu. Kilka numerów, m.in. “Pourville”, “The New Black (Part1)”, “Shaking Hands”, są w stanie w cholerę zabrać dobry nastrój. Gdyby mój lokator nie był tak zmęczony, wstałby i strzelił sobie w łeb. Osobiście w łeb sobie nie strzelę, ale i z zachwytu pod niebiosa nie skaczę, bo i sufit mam za nisko, a sam dość wysoki jestem. Ale jakbym mógł, to bym skakał. Bardzo dobre zamknięcie roku 2010 na naszym rynku. Płyta tak jasna jak światła. Młoda polska muzyka ma się dobrze, bo ma takich przedstawicieli jak Out Of Tune.

Michał Baniowski
baniowski.wordpress.com