Oval – “94 Diskont”

oval-diskontcover.jpg Oval – “94 Diskont”

Oval to niemieckie trio, którego twórczość uznawana jest za jedno z najważniejszych dokonań muzyki elektronicznej lat 90-tych. Z kolei “94 Diskont” z 1995 roku to prawdopodobnie ich najlepsze dzieło i zarazem ostatnie nagrane przez ich oryginalny skład.

Nigdy nie słyszeliście o nich? Nic dziwnego, do niedawna i ja nie miałem pojęcia o ich istnieniu. Na szczęście niedawny koncert w Gdyni, który odbył się w ramach festiwalu Transvizualia, pozwolił mi nadrobić tą zaległość. Co prawda, obecnie pod szyldem grupy występuje tylko jedna osoba, Markus Popp, ale sam też potrafi tworzyć wspaniałą muzykę.

Pisanie o tym, czym jest muzyka Ovala, jest pewnego rodzaju absurdem. Bo jak opisać 24 minutowy utwór “Do While”, który powoduje, że słuchacz zapada w delikatny trans? Gdzieś pośród różnego rodzaju trzasków słychać coś na kształt cymbałków, które tworzą rozmytą, niemal senną melodię przyjemnie zalewającą nasz umysł. Jeśli ktoś twierdzi, że na komputerze nie można stworzyć dźwięków “posiadających duszę”, to naprawdę zachęcam do udania się wraz z tą kompozycję w niezwykła podróż.

“Do While”

Natomiast, kiedy komuś przyjdzie ochota na bardziej mroczne i cybernetyczne klimaty, powinien posłuchać “Commerce Server”. Sample przypominające sygnał zerwanego połączenia telefonicznego od razu przywodzą na myśl pędzący pionowo, zielony kod komputerowy z Matriksa. Stworzony w podobnym futurystycznym tonie, ale posiadający w sobie większą ilość specyficznego napięcia “Shop In Store” z powodzeniem mógłby być wykorzystany w niektórych scenach sławnego Blade Runnera. Trudny do sprecyzowania rytm i podobne do skrzypiec dźwięki tworzą coś, czego strukturę można nazwać pięknym chaosem.

“94 Diskont” jest ciekawym, niecodziennym doświadczeniem muzycznym. Na początku trzeba się przyzwyczaić do pozornego braku ładu i po prostu dać się zahipnotyzować. Warto choć raz posłuchać twórczości Ovala, żeby przekonać się jak różnorodna może być muzyka, jak niesamowity może być świat malowany za pomocą pędzla komputerowych dźwięków.

Krzysztof Kowalczyk