Pablopavo & Ludziki – “Telehon”

telehon.jpg Pablopavo & Ludziki – “Telehon”
Karrot Komando/2009

“Pablo przyjemność tu ma / pokazać Ci miasto szalone Warszawa / z jego kolorami, co wyłażą spod tynków / wiesz obserwacja ludzi i głupia słabość do budynków.”

Te słowa pojawiają się w “Intrze” debiutanckiej płyty jednego z trzech wokalistów Vavamufiin. Pablo nie rzuca słów na wiatr i Warszawa jest centralnym punktem płyty. Płyty, która okazuje się być hołdem złożonym dwóm miastom: temu, którego już nie ma i temu, które jest na jego miejscu.

Pablopavo wskrzesza tradycję przedwojennej piosenki miejskiej, która opisywała miasto po zmroku, pełne mniej lub bardziej szemranych typów. We współczesnej Warszawie jednym z nich jest Jurek Mech, cwaniaczek podejrzany, podczas opijania kolejnego udanego przekrętu. Nieprzypadkowo o nim wspominam, bo “Jurek Mech” to piosenka, w której Pablo najbardziej zbliża się do swoich warszawskich mistrzów.

To też doskonały przykład tworzonych przez Pabla historii. Tworzonych zgodnie z zasadą, że im więcej szczegółów, im bardziej piosenka odnosi się do konkretnej sytuacji, tym jest bardziej uniwersalna. Pablo ma niesamowitą zdolność do tworzenia postaci z krwi i kości, które mijamy codziennie na swojej drodze, takich, jak Janek z “Warszawy Wschodniej”, najtragiczniejszej piosenki “Telehonu”, czy “Dziewczyna z Fartem”, kolejna postać naznaczona tragizmem.

Jednak Pablo nie skupia się tylko na smutnej stronie życia. W utworze tytułowym przedstawia świat prawie idealny, w którym ciągle żyje Stanisław Grzesiuk, urzędnicy dbają o swoje miasto, Darek Dziekanowski zrobił karierę na zachodzie. O funkcjonowaniu Unii Hadziackiej nie wspominając. “Nomada” to opis gorącej, letniej, szalonej warszawskiej nocy, ale nawet w czasie szampańskiej zabawy Pablo pamięta o warszawskich bohaterach, historii tego miasta. W “XXXL Yeti Funk” liczy się tylko dobra zabawa.
Pablo piętnuje otaczającą rzeczywistość: celebrytów, polityków, internetowe chamstwo, pogoń za sławą za wszelką cenę (“AleAle”). “Się mi to nie podoba” to protest song na miarę XXI wieku, bo poza tekstem obfitującym w smakowite neologizmu, których nie powstydziliby się Tuwim czy Leśmian, buja i zachęca do tańca.

I tu przyjrzymy się trochę lepiej tekstom, które są naprawdę wyborne. Z polotem, lekkością, ciekawe, niepozbawione lekkiego ducha, można by rzec, że poetyckie. Każda z 16 piosenek (16, bo “System” nie jest autorstwa Pabla, co zresztą słychać zbyt wyraźnie) ma swoje momenty, które mogą przejść do języka mówionego, jak wspomniane już neologizmy z “Się mi to nie podoba”. Wyróżniają się też erudycją i znajomością Warszawy. Pablo, doskonale wie, skąd i kto sto lat temu spacerował po Powiślu; wspomina Franca Fiszera, Kazimierza Deynę, Jadłodajnię Filozoficzną. Umiejscawia Jurka Mcha koło wieży, a ta wieża to pałac kultury i nauki bez imienia już. Całościowym majstersztykiem jest “Warszawa Wschodnia” historia miłosna bez happy endu, w której siłą sprawczą wszystkich zdarzeń, swoistym Deus Ex Machina jest dworzec kolejowy.

Jednakże, czym byłyby nawet najwspanialsze teksty bez dobrej muzyki? Na szczęście odpowiadają za nie djZero i Emiliano Jones, czyli Ludziki, udziela się też SirMichu. Obudowali teksty Pabla wielkomiejską mieszanką stylów, przede wszystkim czarnej muzyki z dominantą hip-hopu i z silnymi (co zrozumiałe) wpływami reggae/ragga. Oczywiście od tej reguły jest sporo wyjątków. “Jurek Mech” to akustyczna piosenka przedmiejska. Akordeon w “Do Stu” nadaje piosence folkowego, trochę francuskiego posmaku. “Się mi to nie podoba” to rasowy funk, trochę w stylu zespołów George’a Clintona. “Dym Dym” to już po prostu reggae. Mimo że płyta trwa ponad godzinę, to nie ma miejsca na nudę. Różnorakie smaczki w aranżacjach sprawiają, że na płycie trzeba się skupić, by wszystko wychwycić, a niektóre rozwiązania nadają utworom zaskakujący feeling.

Przyznaję się, że miałem obawy dotyczącego tego krążka. Bałem się, że, jak to częsta bywa w podobnych przypadkach, będzie to płyta zbyt podobna do dokonań macierzystego zespołu Pabla. Na szczęście tak się nie stało. Co więcej “Telehon” jest lepszy od płyt Vavamuffin przynajmniej o jedną klasę. Pablo wskoczył do pierwszej ligi polskich tekściarzy, składając hołd Warszawie, miastu o tysiącu twarzy. Bezbłędna pozycja. Jedna z płyt roku.

Michał Wieczorek