Relacjeprzemek

“Panny Wyklęte” w Lublinie

Relacjeprzemek

“Panny Wyklęte” w Lublinie
25.10.2013/Lublin

Relacja z koncertu.

Grono pedagogiczne? Maleo Reggae Rockers na czele z dyrektorem Dariuszem Malejonkiem. To moja wizja kadry nauczycielskiej w każdej polskiej szkole, jeżeli mielibyśmy już przystać na kolejne zmiany w szkolnictwie i edukacji. Edukacji historii oczywiście.

Za nami kolejny koncert projektu “Panny Wyklęte”. Tym razem artyści zagrali w lubelskiej Hali Globus. Na scenie wystąpiły m.in. Paulina i Natalia Przybysz, Lilu, Marcelina, Halinka Mlynkova, Marika czy Ifi Ude. Organizatorem spotkania była Fundacja Niepodległości.

Cykl koncertów oraz wydanie płyty komentowano w wieloraki sposób. Pojawiały się  pochwały, zachwyt, wydarzenie próbowano podporządkować zarówno prawej, jak i lewej stronie politycznej, aż w końcu to słuchacze wreszcie wysilili się na refleksje. Doskonałym komentarzem są słowa Krzysztofa Vargi: Polacy o historii cały czas myślą w kategoriach magicznych. Magii, łez i dobrej muzyki w Lublinie nie brakowało. Niesamowity koncert, świetna organizacja i szczytny cel. Jak projekt komentują sami artyści? Przed imprezą zamieniłem kilka zdań z Lilu i Marceliną.

Lilu

Mateusz Grzeszczuk: Dzisiaj na scenie, w głównej roli kobiety…

Lilu: No, nie obrażałabym Maleo Reggae Rockers [śmiech - przyp. red.].

Nic takiego! Ale projekt ma pewną damską perspektywę. Czy historia, dzięki wam, paniom, nabiera pewnej subtelności?

Powiedziałabym nawet, że jest wręcz, bardziej dramatycznie, bo my kobiety lubimy dramatyzować, więc może jest jeszcze bardziej emocjonalnie i jeszcze bardziej nasycony tą treścią, ale też pamiętajmy o tym, że pomysł należy do Darka Malejonka i on tu gra ze swoim zespołem, a gośćmi Darka – są kobiety.

Jak myślisz, jakie decyzje podejmowałabyś w tamtych czasach?

Pisząc teksty do tych piosenek, tysiąckrotnie chciałam sobie wyobrazić jakbym się zachowała, ale niestety nie da się tego przewidzieć. Chciałabym wierzyć, że nie krzyczałabym: “Polska! Polska!” i nie zastrzeliliby mnie na pierwszym rogu. Zachowałabym inteligencję, aby działać skutecznie, a nie tylko kłapać dziobem. Wiesz, to były takie decyzje… Można sobie wyobrażać, że byłbyś odważny, ale tylko wtedy kiedy grożono, by tobie, gdyby było tak w przypadku rodziny albo bliskich, to niekoniecznie miałbyś tyle siły w sobie, aby to przełknąć.

Taka inicjatywa na młodych dziewczętach, które mam wrażenie nie interesuje historia, może mieć jakiekolwiek znaczenie?

Ja jestem tradycjonalistką. Uwielbiam dżentelmenów, uwielbiam jak mężczyzna przepuszcza mnie przez drzwi, jak pomaga nosić pakunki. Tak więc absolutnie nie miałam zapędów feministycznych. Lubię być noszona na rękach, całowana po rękach. To widać w tekstach. Wiesz, mężczyźni też płaczą na tych koncertach, na pewno łezka potrafi im polecieć.

Marcelina

Mateusz Grzeszczuk: Dotychczas mieliśmy okazję rozmawiać przy okazji twoich prywatnych projektów. Miałaś jednak czas na koncertowanie z Maleo. Jak się wczułaś w rolę “Panny wyklętej”?

Marcelina: Bardzo się wczułam. Temat jest wymagający, musiałam się troszeczkę przygotować, na pewno bardziej niż do własnych tekstów. Moje są aktualne, o tym co przeżywam teraz. Z kolei tutaj spotkała mnie historia. Trzeba było przysiąść do książek jak kiedyś i poczytać. Ten temat nie był dotykany w szkole, jest dosyć świeży i kontrowersyjny. Oczywiście odświeżyłam luki historyczne. Na dzień dzisiejszy dało mi to bardzo wiele, skupiłam się na historii poszczególnych ludzi, stawiałam sobie pytania retoryczne: “Czy ja dałabym radę? Czy mam na tyle odwagi?”.

Prawdziwym sprawdzianem mógłby być oczywiście koncert.

Tak. Zetknięcie z publicznością, może jeszcze nie sprawdzian, ale moment kiedy wszyscy jesteśmy na scenie, po wielu przygotowaniach, rozmowach, kiedy nasza energia łączy się z energią ludzi. Rozmowy z nimi po koncertach. Dziękują za to, że te tematy są poruszane w taki, a nie inny sposób. Bezcenny moment.

rozmawiał Mateusz Grzeszczuk

fotorelacja: Katarzyna Juścińska