Paula i Karol – “Overshare”

paulaikarolovershare.jpg Paula i Karol – “Overshare”
LADO ABC / 2010

Oto, jak powinno się dzielić swoją radością.

Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem Paulę i Karola, a było to zdaje się w kwietniu, obawiałem się, że słodycz i pozytywny przekaz tych piosenek po pewnym czasie najzwyczajniej mi się przeje. Dwa tygodnie temu pobiłem swój osobisty rekord w ilości koncertów tej samej grupy obejrzanych w ciągu roku – Paulę i Karola zobaczyłem 6-krotnie. I z dużą przyjemnością wybrałbym się znowu. Jest coś niezwykle ujmującego i szczerego w tym, jak ten uroczy duet i ich przyjaciele przekazują swoją muzykę ludziom.

W polskiej muzyce jesteśmy przyzwyczajeni, że jeśli wykonawca stara się nas zarazić optymizmem, to zazwyczaj są w tym elementy błazenady. Istnieją jeszcze zespoły reggae i ska, będące zazwyczaj kopią kopii, nie próbujące się wyjść nawet o milimetr poza ramy gatunku. Z Paulą i Karolem jest inaczej. Nikt do nikogo nie puszcza tutaj oka, nie próbuje wszystkiego obrócić w żart. Pogoda ducha, jaką niesie “Overshare” jest niewymuszona i bezpośrednia, bez zbędnego dystansu, za którym artysta może się schować. Gdy w “Calling” słyszymy “I’ll love you all and watch you grow and disappear”, czujemy ciepło bijące od tych słów.

Muzyka warszawiaków, mimo nieskomplikowania, jest różnorodna. Słychać w niej sporo sing/songwriterskiego folku, ale również – głównie dzięki partiom skrzypiec – country, które przecież w naszym kraju kojarzy się pejoratywnie. W “Goodnight Warsaw” melodie ubarwiają banjo i keyboard, z kolei w “Community (things to be)” pojawia się harmonijka klawiszowa. Sporym zaskoczeniem jest ostatni utwór na albumie, “Brush It Off”, gdzie towarzyszy nam elektronika. Wszystko na albumie brzmi jak należy; bas, który zazwyczaj w tego typu muzyce jest schowany gdzieś daleko z tyłu za innymi instrumentami, tutaj razem z perkusją tworzy wyrazistą sekcję rytmiczną, świetnie napędzającą piosenki.

Na sam koniec zostawiłem wisienkę na szczycie tortu – zgrabne wydanie płyty. Trzymana w dłoniach okładka “Overshare” robi przyjemne wrażenie, a książeczka, którą znajdziemy w środku, to małe dzieło sztuki. Oprócz tekstów piosenek znajdziemy w niej przede wszystkim napisaną przez Paulę 6-stronnicową historię tego, jak duet zaczął wspólnie tworzyć muzykę. Opowiadanie czyta się tak fajnie, że właściwie dla samej książeczki warto sprawić sobie ten album.

Krzysztof Kowalczyk