pensao-listopad-conerto-dentrum.jpg Pensao Listopad – “Concerto Dentrum”
Merzbau/Antena Krzyku/2009

Projekt, którego trzonem są muzycy “Joao e Camii“. Do tria należy również wiolonczelistka Katarzyna Wrona. “Concerto Dentrum” (do pobrania tutaj) to efekt dwóch sesji z zeszłego roku; czerwcowej oraz listopadowej (sic!). Efekt klimatyczny…

Problem z zespołem pojawia się już przy próbie klasyfikacji państwowej. Pierwotnymi członkami był duet polsko-portugalski: Kamil Radek, Joao Teixeira de Sousa. Po znalezieniu wytwórni, muzycy postanowili poszerzyć skład. Zarazem postawili na bardziej kompleksowe brzmienie. Trzecią personą związaną z projektem jest Polka. Tytuły utworów oraz teksty są już jednak pisane w języku portugalskim. Poza tym płyta doczekała się opieki zarówno portugalskiej jak i polskiej wytwórni. Nazwa również nie rozwiewa wątpliwości.

Członkowie zespołu podkreślają czerpanie inspiracji muzycznych z obu państw. Przeważać wydaje się jednak klimat portugalski. Od samego początku. Stukot i gitara przywodzą na myśl filmy z Półwyspu Iberyjskiego. Polska wiolonczelistka świetnie wkomponowuje się w ten klimat. Tak jakby za swe motto przyjęła medyczną zasadę “primum non nocere” (po pierwsze nie szkodzić). Jej wkład jest słyszalny, lecz nie nachalny.

“Mentirosos” to kompozycja niezwykle krótka, porywa jednak swą melodyjnością. Urzeka styl śpiewania Portugalczyka; melancholijny i spokojny. Po pierwszym przesłuchaniu to ten utwór zapada najbardziej w pamięć, ze względu na swą stosunkowo najprostszą strukturę, krótkość oraz “dźwięczność”.

Kolejne minuty już tak szybko nie upływają. Kompozycje stają się bardzo złożone. Różnorodność instrumentalna uprzyjemnia podróż lecz także czyni ją bardziej wymagającą. Muzyka potrzebuje uwagi. “Pensao Listopad” doskonale podkreśla jakościową różnicę pomiędzy przyjemnością, a rozrywką. Nie tylko wydłużenie czasowe utworów zdaje się mieć wpływ na problemy z odbiorem drugiej części płyty. Polski perkusista częściej pojawia się na pierwszym planie. Dodatkowo może się nam czasami wydawać, iż obcujemy z ciszą. Pianissimo ledwie słyszalne przywraca naszą uwagę.

Ostatni na płycie utwór, czyli “Melhora” parokrotnie może nas nabrać jakoby to już zbliżał się do końca. Lecz po chwili jakiś stukot eliminuje ciszę. Abstrakcyjny utwór wydaje się być improwizacją. Niestety nazbyt wydłużoną. Po paru minutach “rozmowa” instrumentów zaczyna nudzić. Kompozycja znacznie odbiega od pozostałych na płycie, zarówno pod względem klimatycznym jak i jakościowym. Panowie poznali się dzięki grze w kwintecie jazzowym, “Melhora” to próba powrotu do korzeni. Czy wystarczy powołać się na analogiczną do literackiej zasadę “litentia musica”? Wolność owszem, dozwolona. W tym wypadku psuje jednak ostateczny efekt. I choć po “Pensao Listopad” nie można oczekiwać inklinacji do tworzenia hitów (potencjał widać jednak w “Mentirosos”) to umiejętności operowania klimatem już tak.

Projekt to ciekawy i dający wielkie nadzieje na rozwój muzyki czerpiącej inspiracje z różnych kultur. Płyta nagrana została w dwóch różnych terminach, miało to zapewne wpływ na materiał, który ostatecznie pojawił się na krążku. Materiał nie do końca spójny. W przeważającej części operujący jednak mistrzowsko klimatem. Muzyka nie na każdą chwilę i nie dla każdego. To daje nam jednakowoż poczucie obcowania z czymś wyjątkowym.

Łukasz Stasiełowicz