Felietonyprzemek

Piękno po łódzku, czyli o 19 wiosnach

Felietonyprzemek

19wiosen.jpg Piękno po łódzku, czyli o 19 wiosnach

Zacznijmy od krótkiej zabawy. Pomyśl o jednym zespole, który kojarzy Ci się z Łodzią. Cool Kids of Death? L.Stadt? Not? Psychocukier? Złota gwiazdka dla tego kto od razu pomyślał o 19 wiosnach, bo jakby na to nie patrzeć jest to najbardziej łódzki zespół naszej rodzimej sceny.

Z ręką na sercu przyznaję, że fanką zespołu jestem, choć słowa “fan” nie lubię. I może nie jestem dużym i łysym panem, który szaleje pod sceną i krzyczy “k****, Magdalenkę grać”, ale na każdy koncert w okolicy staram się pójść. I tak naprawdę, do tej pory nigdy nie zastanawiałam się co mnie do tego zespołu przyciąga. Bo przecież nie są to teksty Marcina Pryta. Nieznającym tematu powiem, że pan Pryt jest poetą i to poetą specyficznym. Jego teksty są silnie związane z jego poglądami na życie i świat. Najlepszym przykładem będzie wiersz, który sam artysta porozkładał na terenie Fabryki Sztuki podczas sierpniowego festiwalu Łódź Alternatywa:

“Bojkotuj Olimpiadę
bojkotuj sport
bojkotuj świat
hipokrytów
bojkotuj
sprzedawaną
przez nich
rzeczywistość
bojkotuj
tę łatwość
w braku rezygnacji
z dobrobytu
przygotuj się na
opór
nie bądź
bierny
bojkotuj”

Ale jest to tylko jeden z wielu przykładów. Bo każdy z tekstów ich piosenek, jak i wiersze czytane przez Marcina podczas koncertów to protesty, jego obraz świata opakowany w trochę niezgrabną, a na pewno nie łatwą i przyjemną formę. Ja nie do końca to kupuję, nie podzielam zdania, a czasem nawet ta niezgrabna forma budzi cień uśmiechu na mojej twarzy. Ale na szczęście słowo to tylko fragment twórczości 19 wiosen. I moim zdaniem, to właśnie muzyka jest tutaj wabikiem, czymś co trzyma mnie przy tym zespole. 19 wiosen bowiem prezentuje nam kawał porządnego punkrocka połączonego z charakterystycznym brzmieniem klawiszy Grzegorza “Fagota” Fajngolda – mojego osobistego faworyta w tym zespole, który poza 19 wiosnami związany jest z projektem Procesor Plus. Mimo że na pozór bardzo prosta, muzyka tego kwintetu jest na swój sposób przejmująca. Nie jest to co prawda poruszające piękno, ale raczej punkowa i surowa wariacja na jego temat. Mnie osobiśćie to bardzo odpowiada.

Koncertowa kondycja 19 wiosen nie powala, choć jest bardzo przyjemna. Na uznanie natomiast zasługuje ich występ podczas Festiwalu Dialogu 4 Kultur, kiedy to zespół zaprezentował się w powiększonym składzie i z nieco zmienionym instrumentarium (skrzypce, wiolonczela, akordeon) i zagrał rewelacyjny i bardzo zaskakujący koncert. Z nadzieją, na to, że panowie kiedyś powtórzą to przedsięwzięcie z radością wyczekuję kolejnych występów, ale nawet jeśli to ma się nie powtórzyć, to i tak mogą liczyć na to, że na każdym łódzkim koncercie będę stać w pierwszym rzędzie.

Gosia Lewandowska