Relacjeprzemek

P.K.P. w Jazzdze

Relacjeprzemek

pkp-07.jpg P.K.P. w Jazzdze

P.K.P. Piotr, Karol, Piotr. W listopadzie ubiegłego roku spotkali się w łódzkiej Jazzdze, piątego marca wrócili do niej. Wrócili z kontrabasem, perkusją, saksofonem, piłą ręczną, didgeridoo i masą pozytywnej energii, którą zamieniają na jazzowe dźwięki.

Debiutantami nie są, gdyż każdy z muzyków brał już udział w innych projektach. Piotr Łyszkiewicz (saksofon) – Ziemia Planeta Ludzi, Katar, Matplaneta; Karol “Koolor” Gadzałło (kontrabas) – Pieczywo, Przedwietrze, Miąższ, Blisko Pola, a Piotr Gwadera (perkusja) – Puch, Commodore/Gwadera, Blisko Pola, KrewIKłaki. Spotkali się w Łodzi, ale ponieważ jazz nie zna granic, ruszyli za wschodnią granicę do Lwowa na JAZZ BEZ Festiwal. Do Łodzi dotarli nie bez przygód, przez ponad godzinę Piotr Łyszkiewicz trzymał publiczność w niepewności, kiedy dotrze do klubu. A to wszystko przez… PKP. PKP Przewozy Reginalne jak to często bywa, okazały się bardzo zawodne.

W końcu jednak udało się zainaugurować koncert. Słuchacze dostali potężną dawkę free jazzu, czasami przerywaną nieco bardziej zrytmizowanymi fragmentami. Muzycy przedstawili bogaty zasób pomysłów wykonawczych: swobodne solowe improwizacje saksofonisty to przeradzały się w duet z kontrabasem, to z perkusją, to z kolei zespół prezentował się w całej okazałości jako trio.

Mimo że na scenie znajdowały się tylko trzy osoby, instrumentów użytych podczas koncertu było znacznie więcej. Ciekawostką okazały się improwizacje wykonywane na didgeridoo oraz etnicznych perkusjonaliach. Te tradycyjne instrumenty były również wykorzystywane w niekonwencjonalny sposób – zwłaszcza kontrabas, którego pudło momentami służyło np. jako kolejny instrument perkusyjny. Moje uszy stanowczo protestowały jedynie podczas prowadzenia smyczka po podstawku – wydobywał się wtedy odgłos mało przyjemny, podobny do jeżdżenia kredą po tablicy, brrr! Reszty jednak słuchało się z przyjemnością.

Choć panowie znają się na rzeczy nie od dziś, z projektem P.K.P. dopiero debiutują, . Życzymy zatem sukcesów! :)

Sandra Kmieciak & Anna Lenarcik

Zdjęcia z koncertu w Jazzdze: