Relacjeprzemek

Poezja i jazz w Łodzi Kaliskiej

Relacjeprzemek

Poezja i jazz w Łodzi Kaliskiej
Łódź/26.06.2014

Do klubu zawitał Olo Walicki z projektem “Kot (czy też kotka?)”.

Wydana w marcu tego roku płyta “Kot (czy też kotka?)” doczekała się promującej ją trasy koncertowej. Być może określenie “promującej” nie jest szczególnie trafne – takiej muzyki nie trzeba specjalnie promować eventami, wielbiciele twórczości Walickiego wiedzieli o niej jeszcze przed premierą, wszyscy zainteresowani pewnie szybką ją nabyli i od dawna słuchają w domowych zaciszach. Być może bardziej adekwatnie do charakteru wydarzenia zabrzmi: płyta doczekała się swojej wizualizacji na żywo. Walicki podkreślał bowiem w opowieściach na temat albumu, że powstał on z pewnej koncepcji dźwiękowo-przestrzennej, że praca nad nim rozpoczęła się od szkiców z układem przestrzennym instrumentów na scenie. W centrum dwa harmonia (których przyznaję, dawno nie słyszałam na żywo), po bokach kontrabas, perkusja, klarnety. I roślina – Kot. Ta sama, która widnieje na zdjęciu na okładce płyty.

Skład zespołu, który zagościł w Kaliskiej, różnił się od tego z płyty. Zamiast Allegry Kabuki, usłyszeliśmy Gabę Kulkę, nie wystąpił także Stefan Wesołowski i Serhij Żadan. Pozostali muzycy stawili się w komplecie: Olo Walicki na harmonium i kontrabasie, a także w partiach wokalnych, Kuba Staruszkiewicz na perkusji i Wacław Zimpel na klarnetach i harmonium. Muzycy w całości wykonali utwory znane z krążka – utwory powstałe do wierszy uczestników konkursu Europejski Poeta Wolności. Proszę jednak nie sądzić, że miało to coś wspólnego z typową poezją śpiewaną. Muzyka i słowa, chociaż idealnie uzupełniały się, to równie dobrze mogłyby egzystować samodzielnie. Wiersze, częściej niż śpiewane, były recytowane, melorecytowane, szeptane czy krzyczane. W dodatku w językach, w jakich oryginalnie powstały. Dzięki takiemu zabiegowi, słuchacz mógł chwilowo uciec od semantyki słów, od znaczeń jakie te ze sobą niosą, a skupić się na ich brzmieniu, na różnorodności, na ogólnym przesłaniu hasła przyświecającego gdańskiej imprezie – kim jest Europejski Poeta Wolności?

Do idei wolnościowych odniósł się też Walicki w miniaturze dedykowanej Tybetowi i Tybetańczykom, który otworzył koncert. Piękna kompozycja, w której muzyk zawarł elementy typowe dla swojego stylu – subtelność, harmonię, siłę, zmiany nastrojów, niedosłowne ujęcie tematu oraz ogrom emocji. Wszystkie one przewijały się także przez resztę wieczoru, czarując uszy słuchaczy.

Sandra Kmieciak