Relacjeprzemek

Pozostaw serce w Stodole – relacja z koncertu Fismolla

Relacjeprzemek

Pozostaw serce w Stodole – relacja z koncertu Fismolla
24.10.2015/Warszawa

Fismoll promuje swój drugi album.

Kiedyś zajrzałem na prywatne konto Fismolla i zauważyłem, że jego zdjęciem w tle był następujący cytat: “Śniłem już kiedyś, że dotykam istoty rzeczy. Po omacku, od środka”. Dopóki nie pojawisz się na koncercie tego artysty, to jest właśnie tak, jak w przytoczonym fragmencie. Niby wsłuchujesz się, niby nie potrzebujesz niczego więcej, ale dopiero w momencie usłyszenia jego utworów na żywo, wiesz, że twoje dotychczasowe zauroczenie tym artystą, było fascynacją. Koncert nie jest dopełnieniem płyty, to zupełnie inna jakość.

Przybyłem, słuchałem i widziałem łzy i wzruszenie. Mi płakać nie wypadało, a nawet jeżeli, to byłbym bardziej skłonny to zrobić na poprzednim występie, który widziałem jakiś czas temu w Cafe Kulturalnej. Tam wszyscy siedzieliśmy na podłodze, gdzieniegdzie były poduszki i świeczki, a publiczność nie była tak licznie zgromadzona. Stodoła w ubiegłą sobotę nie pękała w szwach, ale liczba zgromadzonych robiła naprawdę wielkie wrażenie. Fismoll nic się nie zmienił, muzyka nadal jest na pierwszym miejscu, nadal jest małomówny i nieśmiały, ale jak sam zapowiada, próbuje się bardziej otwierać i wplatać w występy prywatne historie. W Warszawie opowiadał nam o jego relacjach z Bogiem, o nieżyjącym dziadku i paleniu z nim pierwszych papierosów. Mogliśmy wysłuchać zarówno utworów z “At Glade” oraz “Box of Feathers” i chociaż nadal mi bliżej do pierwszego krążka, to jednak koncert był pewną spójną historią (klimatu nie rozbroiło nawet zagranie utworu od nowa).

Jedyne na co liczyłem, a czego nie dostałem to dłuższy koncert, przydałby się chociażby jeden bis… Arek, jak sam zaznaczył, jest już mieszkańcem Warszawy, przecież nigdzie się nie musiał śpieszyć. Obawiam się, że ten zgiełk stolicy może zmienić Fismolla.

Mateusz Grzeszczuk
fot. Jędrzej Guzik

“Zostawić po sobie odrobinę światła.” – czytaj wywiad z Fismollem >>