Pustki – “Muzyka teatralna i filmowa”

pustki.jpg Pustki teatralne i filmowe

Pustki od dwóch lat każą czekać na swój czwarty studyjny album, który ma się ukazać tuż tuż – na przełomie września i października. Nie oznacza to jednak, że fani powinni czuć się zaniedbywani – w międzyczasie Pustki zaangażowały się w wiele ciekawych projektów.

Całkiem niedawno był świetny “Wyspiański Wyzwala”, teraz natomiast grupa pokazuje się z zupełnie innej strony – teatralnej i filmowej. Efekty możemy usłyszeć na krążku dołączonym do najnowszego numeru kwartalnika “Notatnik Teatralny”, dostępnego w salonach Empik. Są to kompozycje do filmu oraz spektakli jednego z ciekawszych twórców polskiej sceny niezależnej – Przemysława Wojcieszka.

Jako że Pustki bardzo lubię, miałam pewne obawy związane z tą płytą. Jak wiadomo, z muzyką filmową i teatralną jest pewien problem – nie zawsze to, co dobrze brzmi na ekranie, czy na scenie teatralnej, sprawdza się jako samodzielna całość. Materiał przygotowany przez Pustki to muzyka ilustracyjna – kompozycje stanowiące tło do spektakli i filmów, a tym samym dość nietypowe dla zespołu, który przyzwyczaił nas do melodyjnych piosenek. To płyta zupełnie “niepiosenkowa” i “nieprzebojowa”, ale słucha się jej całkiem nieźle, nawet nie znając teatralnego i filmowego kontekstu.

Powstały ciekawe instrumentalne kompozycje, niekiedy spokojne i nastrojowe (“Agnieszka mówi”), innym razem żywiołowe (“Jazda!”). Widać różnorodność brzmieniową charakterystyczną dla grupy, mamy więc i rocka i elektronikę. Ciężko mówić tu o jednolitym albumie – nagrania powstawały w różnych okolicznościach i zawsze w ściśle określonym kontekście. Ale to świadczy tylko o wszechstronności zespołu, który doskonale odnajduje się w całkiem różnych muzycznych światach.

“Muzyka teatralna i filmowa” w wykonaniu Pustek nie jest oczywiście dla wszystkich. Ci, którzy oczekują kawałków w stylu “Tchu mi brak” powinni jeszcze poczekać na studyjny album. Ale znajdą się pewnie i tacy, którzy z chęcią poznają nowe oblicze grupy, zwłaszcza, jeśli mieli okazję obejrzeć “Doskonałe popołudnie” w kinie lub któryś ze spektakli w reżyserii Wojcieszka.

Eliza Gaust