Felietonyprzemek

Reklamuzyka #4 – dzwońmy do mamy

Felietonyprzemek

smolik.jpg Reklamuzyka #4 – dzwońmy do mamy

O tym, co się w życiu (poza muzyką) liczy.

Od pierwszej emisji omawianej reklamy upłynęło już kilka lat. Był to początek XXI wieku, faza digitalizacji czekała także Polskę. Telefony komórkowe (koniecznie słynny model 3210), dostęp do Internetu, laptop. Na twardym dysku zapisać można było nieprawdopodobną wręcz, w porównaniu do lat poprzednich, ilość danych. Dzisiaj zdobycze te traktujemy jako przedmiot codziennego użytku. Nie liczy się zazwyczaj to, czy w ogóle posiadamy, tylko jaki model konkretnie. Ówczesne przełomowe produkty są, z dzisiejszej perspektywy, raczej jedynie powodem do śmiechu.

Zażarta walka między trzema głównymi sieciami komórkowymi; kto wymyśli lepszą reklamę? Choć kreatywność pozostała, wzrosła konkurencja. Liczy się oferta pragmatyczna. Systematycznie pojawiają się jednak w dalszym ciągu niesamowite spoty. Czy ten był pierwszym? Jednym z pierwszych? Im dalej wstecz do czasów prehistorycznych tym obrazy rzeczywistości stają się bardziej szare, przestają być czarno-białe. Z pewnością jednak jest w tej reklamie coś, co urzeka i nie pozwala zapomnieć. Temat to kontrowersyjny, bo po dziś dzień toczą się dyskusjw, na ile była to obrzydliwa manipulacja wykorzystująca uczucia, a na ile sympatyczny, niecodzienny klip, przedstawiający wartości ludzkie i egzemplifikujący życie.

Przede wszystkim podkreślić należałoby rolę muzyki, podkładu. Absolutna komplementarność, zdawałoby się. Spot bez melodii nie oczarowałby w tym przypadku ludzi, warunek sine qua non. Pora więc powtórzyć pytanie, które dawno nie było wypowiadane na tych łamach: a któż jest autorem muzyki?

Imponująca ilość słuchaczy na portalu last.fm, jednocześnie brak oficjalnej strony internetowej, brak oficjalnego profilu na MySpace. Koncertował z “Wilkami”. Coś zaczyna świtać? Nie musi, lecz jego nazwisko jest raczej znane: Smolik, Andrzej Smolik. Do współpracy nad swoimi albumami zapraszał wielu interesujących artystów. Jako podkład do reklamy posłużył utwór nagrany wspólnie z Arturem Rojkiem. Był to pierwszy singiel, pierwszy album o tajemniczym tytule “Smolik”. Choć to chyba geneza tytułu tego konkretnego utworu jest bardziej enigmatyczna: 50 Tysięcy 881. Charakterystyczne elektroniczne dźwięki urozmaicone lekko zmodyfikowanym głosem wokalisty Myslovitz.

Klip do singla nie wywołuje już tak intensywnych emocji jak czyni to reklama. Słaba produkcja? Nuda? Powtarzalność? A jednak płyta sprzedawała się przyzwoicie. Andrzej Smolik wydał jeszcze dwa kolejne albumy (Smolik 2, Smolik 3) i nastała solowa cisza. Wrócił do koncertowania z Wilkami. Zajął się produkcją płyty Marii Peszek. Nie tak dawno temu Tomasz Stańko wspólnie z nim dał kilka występów, na których obaj  panowie (wraz z innymi muzykami) grali odświeżone wersje utworów z płyty “PEYOTL Witkacy” polskiego jazzmana. Multiinstrumentalista  nie próżnuje i z pewnością o nim jeszcze usłyszymy.

Artur Rojek także nie narzeka na brak zajęć. Od kilku lat organizuje kolejne edycje OFF Festival w Mysłowicach, promuje miasto, promuje nie zawsze popularną muzykę. Nie stroni także od kolaboracji z innymi artystami. Płyta solowa? Może kiedyś, muzyk konsekwentnie zbiera utwory. W filmie “Generał Nil” znalazła się kompozycja nagrana właśnie przez niego. O tym, że interesuje się filmem, wiadomo nie od dziś (vide tytuły niektórych utworów formacji  Myslovitz albo poszczególne teksty). Po zasłużonym odpoczynku grupa Myslovitz wznowiła działalność, na razie koncertową, ale przyjdzie i czas na płytę.

Łukasz Stasiełowicz

Reklamuzyka #0

Reklamuzyka #1

Reklamuzyka #2

Reklamuzyka #3