Relacjeprzemek

Rita Pax w Teatrze Starym

Relacjeprzemek

Rita Pax w Teatrze Starym
15.01.2014/Lublin

Zbuntowani salonowcy po raz pierwszy w Lublinie.

Jak się gra koncerty, podczas których artysta kompletnie nie widzi publiczności? W tym wypadku warto zapytać Paulinę Przybysz, która wraz ze swoim zespołem miała okazję po raz pierwszy zaprezentować się lubelskim słuchaczom.

Koncert miał nie być dla mnie zaskoczeniem, ponieważ kilka miesięcy wcześniej miałem okazję uczestniczyć w jednym z pierwszych występów ekipy w Warszawie. Przyszedłem więc porównać, zbadać kondycję i zrobić generalny muzyczny przegląd, w szczególności kiedy Rita Pax miała zaprezentować się w niecodziennym miejscu, bo na deskach teatru. Dopisała także publiczność, choć przez chwilę wątpiłem, czy sala zostanie wypełniona po brzegi. Projekt jeszcze nie jest na tyle znany, aby miał w każdym mieście swoją stałą widownię.

Pomimo tego, że nie zostałem ponownie porwany, a dźwięki nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak wcześniej, to ujął mnie jeden ważny aspekt tego występu. Co raz rzadziej bywam na koncertach, w trakcie których muzycy cieszą się z tego, co robią, bije od nich ciepłem i entuzjazmem, pod wpływem którego wszyscy zebrani mogliby wstać z wygodnych krzeseł i wskoczyć na scenę. Jeżeli ktoś mnie spyta, kto najbardziej “buja w tym kraju“, odeślę go bezpośrednio do krążka zespołu. To zjawisko dla mnie zupełnie niesamowite, bo nie ma dla mnie kompletnej różnicy, czy słucham ich utworów na kanapie, czy parkiecie. I cała “prostota” Pauliny Przybysz, która z dnia na dzień zwiększa moją sympatię do tej artystki. Jej muzyczne dokonania, poziom, mógłby sprawić, że zacznie zadzierać nosa i unosić głowę lekko ku górze. A takie przypadki przecież już znamy.

Mateusz Grzeszczuk
fot. Dorota Awiorko-Klimek (Teatr Stary)