Podsumowaniaprzemek

Rok 2016 w podsumowaniu muzyków: Natalii Nykiel, Julii Marcell, Marka Dziedzica i Grzegorza Kwiatkowskiego

Podsumowaniaprzemek

Rok 2016 w podsumowaniu muzyków: Natalii Nykiel, Julii Marcell, Marka Dziedzica i Grzegorza Kwiatkowskiego

Zapytaliśmy artystów o ich ulubione płyty z minionych dwunastu miesięcy.

NATALIA NYKIEL

fot. Paweł Zanio

Rihanna – “Anti”

Już prawie zapomniałam, że ta płyta wyszła w 2016, bo był to sam początek roku. Chwilę po niej ukazała się “Lemonade” od Beyonce. Myślę, że nikt nie miał wątpliwości, że jej kolejny album będzie genialny, dlatego chciałabym wyróżnić Rihannę, która totalnie mnie zaskoczyła. Zawsze ją lubiłam, choć nigdy wnikliwie nie analizowałam, poprzednie krążki znałam dość pobieżnie. “Anti” przykuła moją uwagę zdecydowanie bardziej. Ta płyta jest tak dobra i przy tym mam wrażenie, że wcale nie hitowa. Pomijając znakomite kompozycje, Rihanna śpiewa na niej odważnie ze wszystkich swoich “bebechów”, nie boi się chrypy, załamania głosu. Znam tę płytę na pamięć!

Bon Iver – “22, A Million”

Tutaj krótko i bardzo prywatnie. Jak za rączkę przeprowadziła mnie przez najtrudniejsze stany emocjonalne w tym roku. Piękny album.

Solange – “A Seat at the Table”

W drugiej połowie 2016 roku z wielką bombą wjechała Solange. Płyta doskonała w całości. Nie dość, że kompozycje są genialne, to i oprawa audiowizualna przyprawia o zachwyt. Cieszę się, że płyta odbiła się takim echem na świecie i mam cichą nadzieję, że zobaczę w tym roku Solange na jednym z naszych rodzimych festiwali.

JULIA MARCELL

fot. Sonia Szóstak

W ostatnich miesiącach słuchałam tylko dwóch płyt z 2016 roku. Ale słuchałam ich poważnie i na okrągło. I słucham ich do dziś.

Radiohead – “A Moon Shaped Pool”

Snujących się wokaliz Thoma Yorke’a mogę słuchać godzinami, ale jak dla mnie ten album smyczkami stoi. Dziwne i piękne i niepokojące. Płyta, która uruchamia myślenie i wbija się podskórnie.

Angel Olsen – “My Woman”

Zawłaszcza moją uwagę totalnie. Coś mnie zmusza, żeby rzucić wszystko i tylko słuchać, co Angel ma mi do powiedzenia. A teksty są tu wspaniałe, z takimi perełkami jak “Doesn’t matter who you are or what you do, something in the world will make a fool of you”.

GRZEGORZ KWIATKOWSKI (TRUPA TRUPA)

fot. Paweł Wroniak

Wybrałem trzy świetne płyty, które łączy jedno – są odrobinę gorsze niż swoje poprzedniczki. Ale to nadal wyśmienite, pełnoprawne i wysokowartościowe produkty duchowe:

Nick Cave and the Bad Seeds – “Skeleton Tree”

PJ Harvey –  ”The Hope Six Demolition Project”

Swans – “The Glowing Man”

MAREK DZIEDZIC

(producent  m. in. “Migracji” Meli Koteluk i “Romy” Sorry Boys)

fot. Karolina Lewandowska

Beyonce – “Lemonade”

Po tej płycie zacząłem się interesować, co słychać u Beyonce. Album jest wykonany wspaniale i chce się go po raz kolejny odpalać, a to nie zawsze idzie w parze.

Warpaint – “Heads Up”

Kompozycje są jakiekolwiek, ale zespół tworzy fascynujący klimat. Brzmienie albumu i brudne zaśpiewy wciągnęły mnie po całości.

Tim Hecker – “Love Streams”

Piękna, organiczna elektronika. Rzadkie zjawisko, kiedy transowe piosenki sprawiają zarazem wrażenie wybitnych kompozycji.

Wkrótce więcej podsumowań 2016 roku.

Zestawienie przygotował Tomasz Błaszkiewicz