Rozmowa z Peterem J. Birchem – młodym songwriterem z Wołowa

peterjbirch_promo2.jpg Rozmowa z Peterem J. Birchem – młodym songwriterem z Wołowa

Peter J. Birch, czyli Piotr Jan Brzeziński, najmłodszy okaz wołowskiej sceny muzycznej, 24 kwietnia wydaje debiutanckie EP. W rozmowie z naszym portalem zdradza kulisy swojego pierwszego wydawnictwa, a także opowiada o prywatnych inspiracjach, grze na perkusji oraz mieście Wołowie.

Uwolnij Muzykę!: Pomimo wejścia na scenę w młodym, jak na nasze krajowe realia wieku, twoja muzyka brzmi bardzo dojrzale. Co najbardziej cię ukształtowało? Muzyka, której słuchasz na co dzień, czy może wpływ wołowskiej sceny muzycznej?

Peter J. Birch: Myślę, że i jedno i drugie. Jest wielu artystów, którzy mają na mnie spory wpływ. Muzyka jest ze mną na okrągło. Z drugiej zaś strony klimat mojej pięknej mieściny – Wołowa – oddziałuje na mnie w pewien sposób. Jak zaczynałem granie ze swoją kapelą More Than Three, przez cały czas wspierali nas koledzy z doświadczonego Blue Raincoat. Jest tak w sumie do dziś. Razem z Lokisem (gitarzystą Blue Raincoat) wspólnie grywamy od czasu do czasu, no i on też wydaje mi płytę wraz z moim “dobrym duchem” Borówką. Poza tym, na postrzeganie muzyki, może nie tej której słucham teraz, wielki wpływ miał mój tato.

Uwolnij Muzykę!: Wśród swoich inspiracji wymieniasz m.in. Damiena Rice’a oraz Rocky’ego Votolato. Czy istnieje muzyk, który bezwzględnie wpłynął na to, że  sięgnąłeś po gitarę i zacząłeś pisać własne piosenki?

Peter J. Birch: Trudno powiedzieć. Chyba było tak, że słuchając czy to Damiena Rice’a czy Rocky’ego, bądź też innych wspaniałych songwriterów, postanowiłem, że chcę być taki jak oni. Chcę pisać swoje utwory i wykonywać je za pomocą gitary akustycznej. Jest kilku takich, którzy są dla mnie wzorem w tej dziedzinie. W ostatnim czasie są to głównie Damien Jurado i Bon Iver. Tak naprawdę to utożsamiam się w pewien sposób z ich muzyką i dlatego widzę w tym siebie. Inspiruje mnie nie tylko czyjaś twórczość, ale też życie i natura. Te elementy są dla mnie nieodłączną częścią muzyki.

Uwolnij Muzykę!: Czy za twoim pseudonimem kryje się jakaś większa historia czy to po prostu angielska wersja twojego imienia i nazwiska?

Peter J. Birch: Dokładnie tak jest. Żadna głębsza historia się za tym nie kryje (śmiech).

Uwolnij Muzykę!: Równocześnie udzielasz się jako perkusista w grupie More Than Three. Jak czujesz się za bębnami?

Peter J. Birch: Równie dobrze i komfortowo jak z gitarą. Na bębnach gram dłużej, szkoliłem się też przez chwilę. Jednak większa część umiejętności, jakie posiadam, pochodzi z gry z zespołem. Bębny są dla mnie równie pasjonujące, tyle, że to troszkę co innego.

Uwolnij Muzykę!: Masz za sobą już kilka solowych koncertów. Jak czujesz się grając na scenie? Z jakim odbiorem publiki spotkałeś się do tej pory? Tworzysz muzykę o bardzo wyraźnym zabarwieniu emocjonalnym, które niekoniecznie musi trafić do każdego odbiorcy.

Peter J. Birch: Zawsze cieszę się, gdy mogę dla kogoś zagrać. Często też w towarzystwie znakomitych artystów. Publiczność do tej pory zawsze była życzliwa i wyrozumiała dla mnie. Mam nadzieję, że to co robię, podoba się co poniektórym. Zgadzam się, że taka muzyka nie musi trafiać do każdego, ale przecież tak jest ze wszystkim. Grając na bębnach czy na gitarze elektrycznej w zespołach o mocniejszym brzmieniu, trafia się też do różnych ludzi. Nie da się wszystkim dogodzić.

Uwolnij Muzykę!: Za niedługo premiera twojej pierwszej EP “In my Island”. Możesz zdradzić szczegóły pracy nad tym wydawnictwem? Zapowiadający je utwór “Morning Bird” jest bardzo dopracowany.

Peter J. Birch: Nagranie tej EP zaproponował wcześniej wspomniany Marcin Lokś (Lokis). Mój serdeczny pomocnik od wszystkiego (bo nie lubi określenia “menadżer”) – Bartek “Borówka” Borowicz przystał na ten pomysł i zaproponowali wspólne wydanie utworów. Nagrywałem je w dwa różne dni podczas minionej zimy. W dwóch utworach swojego pięknego głosu udzieliła Magdalena Noweta znana z zespołu Let The Boy Decide. Ona jest też autorką dwóch tekstów na płycie i zawsze kosztem swojego cennego czasu wspiera mnie w moich pomysłach i działaniach. Miksami i masteringiem zajął się Przemysław “Perła” Wejmann, u którego nagrywaliśmy już EP. Z takim profesjonalistą jakim jest “Perła”, jak zwykle pracowało się bardzo dobrze. Wcześniej nagrywałem u niego płytę z moim zespołem More That Three. Pomoc w wydaniu albumu zaoferował również właściciel Gospody Vojak Svejk z Piotrkowa Trybunalskiego, w której miałem przyjemność gościć i świetnie się bawić. Jeśli chodzi zaś o samą muzykę to np. “In my Island” napisałem w wieku 16 lat i od mniej więcej tego momentu coś zacząłem tworzyć.

Uwolnij Muzykę!: Masz w planach nagranie długogrającego krążka?

Peter J. Birch: Jak najbardziej. Mam nadzieję, że w odpowiednim czasie uda się tego dokonać.

Uwolnij Muzykę!: Czy widzisz siebie jako wokalistę występującego na scenie w pełnym zespołowym składzie? Czy może twoja muzyka jest zarezerwowana wyłącznie dla gitary akustycznej i twojego głosu?

Peter J. Birch: Mam zamiar nagrywać płyty z delikatnym instrumentarium, które wgrałbym wraz z jakimiś zaprzyjaźnionymi ludźmi. Zobaczymy czy coś takiego uda się zrealizować. Gitara akustyczna byłaby oczywiście motywem przewodnim. W przypadku innych instrumentów chodzi tylko o wytworzenie jeszcze ciekawszego klimatu. Na koncertach grałbym raczej sam, chyba, że od czasu do czasu ktoś mógłby mi towarzyszyć.

Uwolnij Muzykę!: W tym roku zdajesz maturę. Wiesz już co zrobić ze sobą dalej? Wiążesz przyszłość z muzyką?

Peter J. Birch: To pytanie zawsze jest dla mnie kłopotliwe. Nie wiem jeszcze, co będzie po maturze. Mam mało czasu, więc trzeba wybrać jakieś studia. O ile zdam matematykę (śmiech). W swoich marzeniach chciałbym, żeby udało mi się grać i z tego mieć chleb. Wiem, że to jednak bardzo trudne. Czas pokaże co mnie w życiu spotka.

Uwolnij Muzykę!: Dzięki za wywiad! Powodzenia!

Peter J. Birch:  Również dziękuję!
Rozmawiał Marcin Bieniek