sune_rose.jpg Rozmowa z The Raveonettes

Z liderem formacji The Raveonettes rozmawialiśmy o jego pierwszych przygodach z muzyką, skomplikowanych sytuacjach życiowych, a także szczerych do bólu tekstach.

Do wywiadu doszło ostatniego dnia Off Festivalu, kilka minut przed występem gwiazdy wieczoru – Flaming Lips. Obaj czekaliśmy na ten koncert,  przez co nasza rozmowa z planowanych kilkunastu minut została skrócona do trzech. Pomimo tego udało mi się zadać kilka pytań dotyczących zarówno najnowszych, jak i bardziej odległych spraw związanych z zespołem.

Uwolnij Muzykę!: Każdy z waszych krążków jest utrzymany w nieco innym klimacie. Zaczęliście od naładowanej hałasem EP “Whip It On”, by potem całkowicie odwrócić wasz styl na rzecz chwytliwych melodii. Teraz znów wracacie do brudnych przesterowanych dźwięków.

Sune Rose Wagner: To w jaki sposób nagrywaliśmy nasze kolejne albumy było bardzo ściśle związane z tym, co aktualnie działo się w naszym życiu. Czasem po prostu chcieliśmy naładować album chwytliwymi melodiami, jak w przypadku “Pretty In Black”. Z kolei “Lust Lust Lust” był bardzo głośny i chaotyczny. Na naszym ostatnim krążku “In and Out of Control” chcieliśmy wrócić do naszego początkowego brzmienia od którego wszystko się zaczęło. W tym momencie pracujemy nad kolejną płytą, która będzie bardzo ciężka i mroczna.

Uwolnij Muzykę!: Dlaczego kierujecie waszą muzykę właśnie w tę stronę?

Sune Rose Wagner: Jak już wspomniałem jest to bardzo silnie uzależnione od moich życiowych doświadczeń. W tym momencie odkrywam wiele ciemnych stron naszej codziennej egzystencji, które pchają mnie do pisania takich właśnie utworów.

Uwolnij Muzykę!: W trakcie nagrywania “In and Out of Control” byłeś w stałym kontakcie z fanami, którzy mogli śledzić postępy prac nad krążkiem na specjalnej stronie internetowej, gdzie pojawiały się filmiki ze studia oraz pierwsze demówki. Czy to w jakikolwiek sposób wpłynęło na ostateczny kształt krążka?

Sune Rose Wagner: Raczej nie. Po prostu chcieliśmy, by nasi fani zobaczyli jak przebiega praca w studiu. Chcieliśmy skrócić im czas oczekiwania, pozwoliliśmy więc, by mogli na bieżąco śledzić nasze postępy. Zależało nam na tym, by mogli przekonać się jak bardzo nas samych ekscytuje każda kolejna faza nagrywania i jak bardzo ten krążek był dla nas ważny.

Uwolnij Muzykę!: Teksty na płycie, jak “Boys Who Rape” są bardzo bezpośrednie i ostre. Kryją się za nimi prawdziwe historie?

Sune Rose Wagner: Każdy z tekstów to zapis jakiegoś osobistego doświadczenia, związanego z nami czy naszymi znajomymi. Pod tym względem to nasz najbardziej szczery krążek. Na “Lust Lust Lust” pisałem wyłącznie o sobie, ale tym razem zależało mi na tym, aby zawrzeć w tekstach doświadczenie bliskich mi osób.

Uwolnij Muzykę!: Zanim założyłeś The Raveonettes współtworzyłeś kilka duńskich zespołów, jak Psyched Up Janis. W sieci znajduje się niewiele informacji na ten temat, możesz nam przybliżyć tamten czas? Niedawno znalazłem bootleg bliżej nieokreślonej formacji z 2000, na którym znalazły się piosenki, które później pojawiły się na płytach The Raveonettes.

Sune Rose Wagner: Tak, Psyched Up Janis to zespół, który założyłem, gdy byłem bardzo młody. Muszę przyznać, że byliśmy bardzo popularni w Danii, dotarliśmy nawet na festiwal Roskilde, ale to wszystko. W międzyczasie udzielałem się też w zespole Tremolo Beer Gut, który obracał się w stylistyce surf-rockowej.

Uwolnij Muzykę!: Przeprowadziliście się do Nowego Jorku. Nie tęsknicie czasem za Danią?

Sune Rose Wagner: Tak naprawdę to nie, nie mieszkamy tam już od 10. lat. Zawsze chciałem założyć międzynarodowy zespół, nieprzypisany do żadnego miejsca na stałe.

Uwolnij Muzykę!: Mieliście wystąpić w Polsce 2 lata temu, jednak z uwagi na ciążę Sharin odwołaliście całą trasę. Czy fakt, że Sharin została mamą zmienił cokolwiek w zespole?

Sune Rose Wagner: Szczerze mówiąc nie zmieniło się zbyt wiele. Wtedy wprawdzie musieliśmy dowołać kilka koncertów, ale dziecko dodało Sharin niesamowitej energii, którą wykorzystuje na scenie.

Rozmawiał Marcin Bieniek