Różni Artyści – “Das lokal”
Pink Kong agency/2011

Czarna płyta, biały kot.

Na mapie Wrocławia jest wiele klubów, ale zaledwie kilka (jeśli nie ten jeden tylko) który ma tak wyrazistą i konsekwentną stylistykę muzyczną. Das Lokal to mały, schowany w podwórku przy ul Odrzańskiej lokal, z którego po pierwszej wizycie zapamiętałam tylko białego świecącego kota przy wejściu. Z następnych wizyt pamiętam genialne imprezy do białego rana i -niezmiennie -białego kota.

Daslo obchodzi w tym roku swoje pierwsze urodziny i z tej okazji Pink Kong Agency zebrała na płycie próbki rezydujących tam w ciągu roku działania klubu kolektywów didżejskich. Trzeba przyznać, że jak na zaledwie rok działalności, jest tego sporo. I nie są to też artyści z szafy: Hush Hush Pony zdążył już poprzedzić koncert Faithless na Selector Festiwal; Avtomat grał na Audioriver, Mic Ostap natomiast to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce DJów, Elektrische.tv może być znany jako część AXMusique, a Draq jako naczelny Electroclash.

Całość – 14 kompozycji to prawdziwa energetyczna bomba do puszczania w klubach. Uświadczymy na niej wybuchową jak koktajl Mołotowa mieszankę dźwięków od electro, house’u, przez deepy do minimali; od autorskich produkcji zakrawających na piosenki niczym z popularnych list przebojów, jak “Prąd”, po remiksy tychże piosenek, jak przeróbka piosenki D4D “Love is dangerous” zmontowana przez Viadrinę. Są tu kawałki typowo parkietowe, wyzwalające niesamowitą dawkę energii, z Elektrische.TV, jak i spokojniejsze, Trolleybuzz, czy wspomniany już Vein Cat na przykład.

“Das lokal” to aż i zaledwie wizytówka klubu. Aż, bo jednak pomysł wydawania kompilacji pod lokal, jest pomysłem dość innowacyjnym; tylko, bo płyta to zaledwie próbką tego, co w Das Lokalu się dzieje. Osobiście bez zastanowienia dopisałabym do tej listy jeszcze Shadowplay!, WAH WAH, czy Lody.

Płyta ciekawa, dobrze dobrane kompozycje, jest jednak jedno ale. Mianowicie płyta nie nadaje się do samodzielnego przesłuchiwania. Zawarte na niej kompozycje przeznaczone są do odtwarzania tylko i wyłącznie nocą, w małych, niskich pomieszczeniach i obowiązkowo przy dużej ilości osób. Są to utwory, które sprawdzają się na imprezach i bezapelacyjnie genialnie brzmią na żywo, słuchane jednak z płyty tracą część swojej mocy i uroku. To jedynie przynęta, która może zwabić do małego klubu na Odrzańskiej 6 gdzie gości wita biały świecący kot.

Maria Grudowska

D4D - Love Is Dangerous (Viadrina Remix) [free download] by Viadrina