okladka_offsesje_ak Trójkowo offowo

Wstyd się przyznać, ale jeszcze do niedawna uważałam, że na polskiej scenie muzycznej nic ciekawego się nie dzieje. Tak, teraz już wiem, bzdura jak mało która. Nic ciekawego nie dzieje się w telewizorze, ani w większości rozgłośni radiowych, ale polska alternatywna scena muzyczna żyje i ma się dobrze. Przekonuje o tym choćby niedawno wydana składanka – “Offsesje 1″.

Przede wszystkim duże brawa dla inicjatora projektu, czyli radiowej Trójki, z Piotrem Stelmachem i Anią Gacek na czele. Mało jest mediów, które stawiają na młodych niezależnych i to z takim skutkiem! Wszystkie nagrania na płycie zostały zarejestrowane w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Są tu zarówno zespoły dobrze znane (CKOD, Dick4Dick, Myslovitz, Muchy), jak i te dopiero raczkujące na scenie muzycznej (Renton, Hatifnats).

Zaczyna się w fajnym jazzowym stylu od kawałka “Pies” grupy Baaba. Później robi się bardziej rockowo, z domieszką hip-hopu (Afro Kolektyw ze świetnym tekstem “Mężczyźni są odrażająco brudni i źli”!). Gdybym miała wybrać swoich osobistych faworytów, na pewno byliby to: Dick4Dick, Renton, Polpo Motel (dla mnie objawienie!), no i oczywiście Myslovitz z dziesięciominutową wersją “Good Day My Angel”.

Trzeba powiedzieć szczerze, że płyta, jak to najczęściej bywa ze składankami, jest miejscami nierówna i jedne zespoły wypadają lepiej od innych. A jednak za całokształt należy się “Offsesjom” ogromny plus. Krążek połączył różnych artystów i różne style, które można jednak wpisać w szeroko pojętą alternatywę i tak modny dziś nurt “indie”. Powstała ciekawa reprezentacja tego, co dzieje się na naszej młodej muzycznej scenie. Efekt napawa optymizmem. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejne offsesje, oby było ich jak najwięcej.

Eliza Gaust [zukosoczek@uwolnijmuzyke.pl]