Sarah Blasko – “Eternal Return”

Sarah Blasko – “Eternal Return”
Warner/2016

Przemyślany powrót do lat 80.

“Eternal Return” to piąty album w dorobku australijskiej wokalistki Sarah Blasko. W przeszłości artystka mocno akcentowała przywiązanie do tradycji (stylu retro), która dominowała choćby na ostatniej płycie “I Awake” z 2012 roku. Nowy krążek to zapis czasu i emocjonalnych przeżyć Blasko. Wszystko zostało opakowane w syntezatorowy, momentami cukierkowy pop.

Sarah zaprosiła do współpracy producenta Burke’a Reida (Courtney Barnett) i Davida Wrencha (FKA Twigs), odpowiedzialnego za miksy. Płyta rozpoczyna się mocnym akcentem od surowego “I’m Ready”, który jest swoistą nowością, mając w pamięci delikatne brzmienie poprzednich płyt. Powrotem do eterycznych dźwięków jest singiel “I Wanna Be Your Man”. Elektronika – często znajdująca się na pierwszym planie – stanowi nieodłączny element kolejnych utworów. Przebojowy “I’d Be Lost” to ciekawa propozycja dla rozgłośni radiowych. Podobny potencjał ma kolejny singiel “Only One”, choć tak prosta konstrukcja, w połączeniu z przesłodzonym podkładem, czyni ten utwór nużącym.

Zdecydowane postawienie na synth-pop jest ciekawym zabiegiem artystycznym, jednak nie do końca wykorzystuje wokalny potencjał Australijki. Za to klasyczna ballada “Luxurious” potwierdza, że Sarah dysponuje jedną z najbardziej charakterystycznych barw światowego popu, która broni nawet pewne niedociągnięcia kompozycyjne. Ten wokal zapada w pamięć. Jeśli dalsze potwierdzenie jest konieczne, warto wyjść poza “Eternal Return” i sięgnąć np. po kapitalne wykonanie “Life On Mars” z repertuaru Davida Bowiego dla stacji Triple J.

“Eternal Return” to płyta, która zapewne nie zmieni porządku muzycznego świata. Australijska wokalistka nigdy jednak nie była rewolucjonistką. Powrót do archaicznej – z perspektywy 2016 roku – stylistyki jest odważnym krokiem. Żeby nie został potraktowany jako kalka lat 80., musi zawierać w sobie pierwiastek wyjątkowości. Tym pierwiastkiem jest cudowny, świeży wokal Sarah Blasko.

Tomasz Błaszkiewicz