Searching For Calm – “Celestial Greetings

searching-for-calm_lightbox_full.jpg Searching For Calm – “Celestial Greetings
Mystic/2010

Post-hardcore’owy nerw, jazzowe połamanie i popowe melodie przepisem na sukces.

Searching For Calm to zdecydowanie jeden z najciekawszych polskich zespołów ostatnich kilku lat. Ich debiut trudno określić inaczej niż “fenomenalny”. Tak, jak oni, gdy cztery lata temu wydawali “Searching For Calm” nie grał tak u nas chyba nikt. Dziś, gdy wydają “Celestial Greetings” dla Mystic, nadal są ewenementem na polskiej, ciągle niewielkiej, scenie post-hardcore’owej.

Jednym z powodów nietypowości zespołu z Sosnowca jest instrumentarium poszerzone o dodatkową gitarę basową, co słychać wyraźnie. Drugim jest mnogość wpływów, od typowych, jak At The Drive-In i Dillinger Escape Plan przez mniej typowe, jak pop-rock aż po zaskakujące, jak jazz. Elementy te mieszają się ze sobą w różnych proporcjach i nie zdziwiłbym się, gdybym usłyszał słusznie wybrane na pierwszy singiel “Follow” (pobierz u nas) w AntyRadiu czy Roxy. I pewnie usłyszę. Po trzecie wypracowali własny styl, a głos Michała Maślaka jest na tyle charakterystyczny, by nie pomylić ich z kimś innym.

Mimo pewnej popowości, SFC nie idą na żadne kompromisy. Ich muzyka to pełnokrwisty, agresywny post-hardcore. Nie ma mowy o bezmyślnej młócce, motywy i nastroje zmieniają się jak w kalejdoskopie, co nadaje “Celestial Greetings” elementu nieprzewidywalności. Ta przeplatanka nie występuje tylko w obrębie całego albumu, ale i samych piosenek, co świetnie słychać w “Transformation”.

W porównaniu do debiutu, “Celestial Greetings” wydaje się być albumem dojrzalszym, bardziej przemyślanym i jednocześnie spokojniejszym. Eksplozja energii została zastąpiona eksplozją kreatywności, niektórych motywów  nie spodziewałbym się w ogóle, jak post-rockowych gitar i melodyki w stylu The Used w “The Eyes” czy oldskulowo hardcore’owego początku “Arts and Graces”, czy funku w “Once in a Lifetime”.

Słuchając tej płyty nie zaznacie spokoju.

Michał Wieczorek