Selah Sue – “Selah Sue”

Selah Sue – “Selah Sue”
Warner Music/2011

Młoda dusza europejskiego soulu.

Na piedestale kobiecego soulu, od dłuższego czasu figurują dwa dobrze znane nazwiska: Erykah Badu i Lauryn Hill. Od niedawna te niekwestionowane pozycje zajmowane przez Amerykanki zaczynają atakować europejskie artystki. Kilka miesięcy temu wyszedł, kolejny dobrze przyjęty album Nneki, która zaczyna nadawać rytm nowej fali soulu, a troszkę wcześniej, bez większego echa wydany został debiutancki krążek Selah Sue.

Sanne Putseys, bo tak naprawdę nazywa się ta młodziutka artystka z Belgii, swój pierwszy długogrający krążek, który nazwała po prostu “Selah Sue” i wydała go już przeszło pół roku temu. Jednak dopiero teraz wokoło niej narasta burza zachwytów. W moje ręce album trafił dosyć przypadkowo, a już pierwsza piosenka, o dziwo, jest przeze mnie dobrze znana. Tylko skąd? O artystce wcześniej nie słyszałem, na listach przebojów też chyba nie gościła za często. Więc skąd? Ano z najbardziej spersonalizowanego środka przekazu, jakim jest reklama. Ludzie od marketingu nie od parady mają głowy na karkach, aby wyszukiwać takie nierozpoznawalne jeszcze perełki, jaką jest przykładowo “This World”, i kupowanie ich za relatywnie małe pieniądze. To jest jak najbardziej dowód na to, że potencjał w muzyce Selah Sue jest i to całkiem spory!

Wracając do płyty i do pierwszego utworu jakim jest właśnie “This World”. Cały utwór jest prowadzony na wyraźnej linii basu i rewelacyjnym czarnym głosie, któremu towarzyszą trzaski płyty winylowej. Pościelowa atmosfera ,cały czas, w utworze jest podszyta przez pewnego rodzaju niepokój, który materializuje się w genialnym przełamaniu z sekcją dętą wyjętą prawie żywcem z numerów Edith Piaf.

Zresztą zabaw stylistyką na płycie będzie całkiem sporo. Kolejna piosenka nawiązuje do kultury r&b i sprowadza wokal Selah prawie do rapowania. “Raggamuffin”, delikatnie przygotowuje nas na rytmiczne bujanie się w takt jamajskiej muzyki. Zabawy elektroniką serwują nam takie piosenki jak: “Crazy Vibes” czy “Black Party Love”. Na płycie znajdują się również akustyczne i wyciszone “Mommy”, “Explanations” czy “Summertime”.

Świetnie wypada utwór “Please” z gościnnym udziałem Cee-Lo Greena, który jest głosem projektu Gnarls Barkley. Selah Sue prezentuje barwę głosu łudząco podobną do Nneki i w połączeniu z wokalem Greena, tworzy mieszankę, wręcz wybuchową!

Jej teksty opowiadają głównie o emocjach, które podobno uwielbia analizować. Nic więc dziwnego, że zaczęła studiować psychologię. W ten sposób utwory, które tworzy są idealną kombinacją inteligencji i emocjonalności muzycznej, do której jak wiem najlepiej nadaje się dusza. Jestem nieopisanie zasmucony, że na album ten trafiam dopiero po tak długim okresie od premiery.

Tomek Milewski