Relacjeprzemek

SelFbrush zadebiutował w Bielsku-Białej

Relacjeprzemek

selfbrush_wzgorze.jpg SelFbrush zadebiutował w Bielsku-Białej

Chociaż mieszka i tworzy w Pradze, to jego muzyczne korzenie zostały zapuszczone gdzieś daleko za oceanem. SelFbrush to obiecujący songwriter, który sprawnie porusza się w klimatach folkowych i koncertując w całej Europie z wielką częstotliwością odwiedza również nasz kraj.

Muzyk, w przeciągu ostatnich kilku lat, odwiedził Polskę niejednokrotnie. Pojawiał się na koncertach zarówno ze swoim solowym materiałem, jak i w pełnym zespołowym składzie, z zespołem Please The Trees. Wraz z początkiem lutego SelFbrush ponownie ruszył w Polskę, tym razem zabierając ze sobą wyłącznie swojego akustycznego Gibsona. Na trasie odwiedził m.in. poznański klub Meskal (wieść głosi, że klub pękał w szwach), wrocławski Firlej oraz po raz pierwszy Bielsko-Białą, gdzie dał klimatyczny koncert w Galerii Wzgórze.

Galeria Wzgórze to wbrew pozorom nie tylko galeria sztuki, rozstawiona po sieci zaplątanych pomieszczeń i korytarzy(uwaga! czynna 24 godziny na dobę), ale także klub, który od kilkudziesięciu lat sprzyja organizowaniu wszelakich inicjatyw kulturalnych. Od października ubiegłego roku Stowarzyszenie Kulturalne B!Loud rozkręca w tym miejscu cykl “Muzyka ze Wzgórza”. Pomysł był prosty – organizatorom zależało na stworzeniu wyjątkowej imprezy, która prezentowałaby grupy alternatywne – zazwyczaj w formie akustycznej, ale nie pozbawionej energii. Koncerty odbywają się w towarzystwie obrazów, wiekowego fortepianu oraz oczywiście publiczności. Gdzieś ponad tym wszystkim czuwają otaczające Bielsko-Białą góry. Do tej pory na scenie zjawili się tacy wykonawcy jak Iowa Super Soccer, Twilite czy Peter J. Birch.

SelFbrush przyjechał do Polski w ramach promocji swojego najnowszego wydawnictwa – EP “…For A New Mother”. Jak można się domyślać, była to również mała rozgrzewka przed wyjazdem z zespołem Please The Trees do Stanów na kilkudniową trasę koncertową, w ramach której zespół zaprezentuje się m.in. dla nowojorskiej publiczności grając u boku Akron/Family oraz na festiwalu “South by Southwest”. Tego wieczoru artysta potwierdził swoją klasę wykonując przekrojowo swój solowy materiał. W trakcie trwającego przeszło godzinę setu nie zabrakło flagowych ballad jak “Natural Part” czy “Did Not Call”. Muzyk sięgnął także po utwór swojej formacji Please The Trees “Wrong Along”. Dominował materiał z debiutanckiej płyty “Ghost of a Handshake”. Odkąd ostatnim razem miałem okazję obserwować SelFbrusha na żywo, było widać, że muzyk czuje się dużo pewniej na scenie i mimo, że z jego ust pomiędzy piosenkami nie padło zbyt wiele słów, to w trakcie wykonywania numerów miało się wrażenie, że oto na scenie występuje artysta kompletny, który potrafi swoim głosem i osobą potrafi stworzyć w pojedynkę niepowtarzalną atmosferę. Na zakończenie muzyk bisował dwa razy, wykonując jeden utwór w rodzimym języku oraz numer Neila Younga “Harvest Moon”, który zabrzmiał po raz pierwszy jesienią w Krakowie na Studenckim Festiwalu Piosenki.

Jeśli do niedawna Havelka pozostawał zupełnie anonimowym muzykiem dla polskiego widza, to ostatnie koncerty wyraźnie dowodzą o zmianie tego stanu rzeczy. Tamtego piątkowego wieczoru zdołał przyciągnąć na koncert Galeria Wzgórze komplet publiczności, co oczywiście odbiło się na charakterze całego koncertu.

Marcin Bieniek

zdjęcie: Tomasz Rybarski