Sharon Van Etten – “Are We There”

Sharon Van Etten – “Are We There”
Jagjaguwar/ 2014

Muzyczna Sylvia Plath.

Sharon Van Etten to jedna z najbardziej skomplikowanych i zagmatwanych postaci współczesnej sceny muzycznej, choć nie od razu to widać. Jej muzyka nie wali po pysku, jej głos nie ścina z nóg, ale przemawia. Przemawia z każdym utworem coraz mocniej, wsiąkając w serce.

Jej styl ubierania i wyciągnięte swetry przypominają trochę styl Kurta Cobaina. Jej głos natomiast, Jeffa Buckleya. Sharon Van Etten łączy w sobie najróżniejsze cechy najbardziej melancholijnych muzyków. Ale na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie normalnej dziewczyny, która wychodzi na scenę tak, jak jest ubrana na co dzień. Nie pozuje, nie gra, wręcz przeciwnie – z jej muzyki i z tego, co mówi, bije ogromna szczerość. A to dlatego, że Van Etten traktuje swoją muzykę jako terapię, która pomaga jej w wyrażaniu emocji. A są to emocje najgrubszego kalibru, z destrukcyjną siłą miłości na czele.

Utwory na “Are We There” opowiadają o końcu bardzo długiego i bolesnego związku. Sharon świetnie przełożyła na muzykę wszystkie uczucia, które tak bardzo jej ciążyły. Dlatego jeśli macie dobry nastrój, nie włączajcie tej płyty. Ale jeśli czujecie niedobór poetyckiego smutku w stylu Sylvii Plath, jeśli lubicie żywe emocje i szczerość, które przesiąkają muzykę, jeśli podziwiacie Fionę Apple oraz PJ Harvey za to, że potrafią być naraz silne i rozedrgane emocjonalnie, a w końcu, jeśli lubicie dobre, nienachalne melodie, to wtedy powinniście koniecznie sięgnąć po tę płytę.

Weronika Makowska