Felietonyprzemek

Sierpień – podsumowanie polskich blogów

Felietonyprzemek

blog500.jpg Sierpień – podsumowanie polskich blogów

Sezon urlopowy za nami. Przed nami natomiast praca, szkoła, studia. Wakacje są już tylko miłym wspomnieniem. Dlatego w celu wytchnienia oraz oderwania się choć na chwilę od codziennych obowiązków proponują usiąść wygodnie i zagłębić się w lekturze. Zapewniam, że jest w czym.

Uchem w Nutę

Niedawno na blogu pojawił się nowy cykl – Single Player. “Jazda zaczyna się od paru odcinków nadrabiających, komentujących najgłośniejsze single, jakie dali nam pani wiosna i pan lato. (…) Muskuły rozprężymy dopiero w odcinkach późniejszych, gdzie nie będziemy musieli rozliczać się z niedaleką przeszłością i staniemy do ocen na bieżąco”. W drugiej odsłonie surowej ocenie każdego z redaktorów poddanych zostało 10 singli, z czego najlepszą notę uzyskała Uffie z utworem “Sex Dreams and Denim Jeans”, który, jak na ironię, singlem nie jest. Opinie krótkie, nieprzegadane, chociaż można momentami odnieść wrażenie, że panowie trochę za bardzo inspirują się stylem pewnego znanego polskiego serwisu muzycznego. Ale i tak zapowiada się ciekawie.

FURS

Niedawno zachęcali do wyjazdu na ten festiwal, teraz przyszła więc kolej na relację z niego. Mowa oczywiście o belgijskim Dour, określanym jako “easy- going” festiwal. Jeśli nie jesteście do końca pewni, jak zinterpretować to określenie, zajrzyjcie na FURS, a wątpliwości powinny zostać rozwiane. Proszę też nie zniechęcać się długością tekstu, czyta się go lekko, aż nagle okazuje się, że to już koniec…

We Are From Poland

W Obserwatorze możemy tym razem przeczytać o gdyńskiej kapeli Call The Fire Brigade.  Zespół udowadnia, że muzyka nie musi być wyjątkowo odkrywcza, żeby się jej dobrze słuchało. Poza tym, jak zauważył autor tekstu, jeśli “ma się dość pasji i energii, by z wyobracanych przez setki zespołów gitarowych motywów wykrzesać coś świeżego – nie można tego zlekceważyć”. Nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się z tym stwierdzeniem, niekoniecznie w odniesieniu jedynie do omawianego zespołu.

Bartek Chaciński

Tuż przed przyjazdem Daniela Lopatina (znanego chyba lepiej jako Oneohtrix Point Never) do Polski na krakowski festiwal Unsound, autor bloga przygotował nam krótki wykład z “lopatinologii stosowane”, czyli pięć wybranych wydawnictw przedstawionych w krótkich odsłonach.

Ziemia Niczyja

“A jednak się kręci (rzecz o winylu)”, czyli kolejny świetny tekst na blogu Mariusza Hermy. Tytuł mówi właściwie wszystko, dlatego ja już nic więcej nie zdradzam, tylko zachęcam do klikania w link i czytania.

A Kind of Stream of Consciusness

W sierpniu na blogu pojawiło się siedem krótkich relacji z Off Festivalu wraz z dołączonymi nagraniami z poszczególnych koncertów (m.in. Lenny Valentino, A Place to Bury Strangers). Dlatego wyjątkowo nie polecam żadnego konkretnego wpisu, niech każdy wybierze sobie to, co go najbardziej zainteresuje. Dla tych, którzy coś przegapili i chcą nadrobić zaległości. Również dla tych, którzy chcą po prostu powspominać festiwalowe chwile. Miłego słuchania.

W tym miesiącu to by było na tyle. Nie są to oczywiście wszystkie interesujące teksty pojawiające się w polskiej blogosferze muzycznej, jest to zaledwie niewielka część. Dlatego też polecam śledzenie blogów na bieżąco, zawsze można trafić na perełkę, która mimo wszystko zostanie pominięta w tym podsumowaniu.

Anna Wojciechowska