Sorry Boys – “Roma”

Sorry Boys – “Roma”
Mystic Production/2016

Słuchanie może prowadzić do głębokiej autorefleksji, na którą nie każdy jest przygotowany…

Nie, nie byłam nigdy w Rzymie. Wydaje mi się przereklamowany, nie ciągnie mnie tam i nie lubię rozkrzyczanych Włochów. Sorry. Ukochałam inne miejsca na ziemi. Co nie zmienia faktu, że przed włoską kulturą i dziedzictwem bezdyskusyjnie zgiąć się w pas trzeba i znać i cenić je należy. Ale nie o tym dziś mowa. Na “Romę” chciałam spojrzeć totalnie odrywając się od tego kontekstu, za to przez pryzmat uczuć i emocji, jakie przekazuje i jakie wywołuje. Wszak uczucia czynią nas ludźmi.

Z jednej strony Sorry Boys to już klasa I, marka sama w sobie, więc musieliby się naprawdę, naprawdę bardzo postarać, żeby coś zepsuć. Ale oni naprawdę, naprawdę postarali się, żeby było jeszcze piękniej, jeszcze lepiej, jeszcze bardziej intymnie.

Z jednej strony zespół robi to, do czego nas przyzwyczaił: bogactwo gości i dźwięków, gęstwina instrumentarium, rożne wątki, z których czerpią czasem mniej, czasem więcej, zawsze w sam raz. Najlepszym przykładem są tu piosenki “Mojo” – smyki, cymbałki, wysokie chóry, werbel, bogactwo instrumentarium i barw, mandolina na wyjście lub “Supernova”, szczególnie w drugiej części. Z drugiej zaś strony, każda płyta zespołu jest jakby bardziej przemyślana, dojrzała, wchodzi na wyższy poziom.

Najpiękniejszą i najsmutniejszą kompozycją na płycie jest “Miasto Chopina” i tej piosence należy się osobny akapit. Jeśli nie powieść. Wisienka na torcie. Obawiam się, że u niektórych może wywołać palpitacje, smutne wspomnienia (tyle to już trwa, mija tysiąc sto i trzy dni…) o własnych przepłakanych historiach miłosnych (będzie do czego wracać / nie będzie do kogo).

Jedną piosenką, gdzie pięknie odbija się cała otoczka związana ze sztuką – jeśli mogę do niej jednak na chwilę wrócić – to piosenka tytułowa. Rzym jest tu przenośnią miłości i tego, że musimy z każdej porażki wynosić wnioski i stawać się lepsi, korzystać z doświadczenia i historii, kolekcjonować doznania, tak jak zapoznajemy się z dorobkiem sztuki i kultury poprzednich wieków. Patrzmy na swoje życie jak na taki właśnie dorobek. I podnośmy się z każdej porażki, bo tak uczymy się kochać (love all struggles we had [...] and all lovers we lost).

Ważnym utworem są też “Zwyczajne cuda” – słyszane już niejednokrotnie na poprzedniej trasie koncertowej. Piosenka o nadziei i o tym, że musi być happy end i jeśli nie ma happy endu, to znaczy, że to jeszcze nie koniec. No tak, niepoprawni my, przecież zawsze trzeba wierzyć, że jest dla nas nadzieja. Tylko tyle i aż tyle.

Nie da się ukryć, ze każdy lubi piosenki, które opowiadają jego historię. Tak u mnie jest z “Miastem Chopina”, jednak Sorry Boys mają to do siebie, że ich historii słucha się jak najpiękniejszych bajek i legend. Ogląda jak najładniejszy film o miłości.

“Roma” to jakby opis ludzkiego życia: potrzeby samodzielności, potrzeby ucieczki, potrzeby kochania, potrzeby nadziei. O rozterkach, o obawach, o głębokich smutkach i dążeniu do pewności siebie (maybe tomorrow will be easier – “Roma”). Tak rozumiem to ja. Niby proste, a jednak Bela z zespołem każdą historię przedstawia tak, że jest zwykła, a najpiękniejsza i najważniejsza na świecie zarazem. Intymna. Prawdziwa. Głęboka.

Maria Grudowska

Przeczytaj więcej o utworze “Wracam” >>