Relacjeprzemek

Specjalna relacja z dwóch polskich koncertów Polvo!

Relacjeprzemek

polvo_krakaw3.jpg Specjalna relacja z dwóch polskich koncertów Polvo!

Grupa zjawiła się w Polsce, w ramach swojej europejskiej trasy koncertowej. Muzycy dali w naszym kraju dwa całkowicie odmienne koncerty – wszystko dzięki nieprzewidywalnej publiczności.

31.05.2010 – Warszawa, Cafe Kulturalna

“Palace of Math”

Przed koncertem zastanawiałem się, jak Kulturalna wytrzyma taki koncert. Wytrzymała. Ledwo, bo Polvo aż kipieli energią.

Przed Polvo zagrał Ed Wood, który swoimi noise’owymi, szaleńczymi kawałkami świetnie przygotował publiczność na Amerykanów. Set torunian był niezbyt długi, ale bardzo treściwy. Kuba rzucał się z gitarą po całej scenie, pan perkusista po kilku minutach zrzucił koszulkę. Znaczy się było dobrze. Czekam na płytę z niecierpliwością. To może być “next loud thing”.

Amerykanie zagrali bardzo przekrojowy set. Najbardziej ucieszyła mnie obecność “Thermal Treasure”, co prawda mocno go przearanżowali, ale wypadł świetnie. Utwory z ostatniej, nienajlepszej płyty, również wypadły bardzo dobrze. Zresztą, co ja się będę tutaj produkował, wystarczy tylko napisać, że pod sceną wytworzyła się namiastka mosh pitu. I nawet crowdsurfing był. Crowdsurfing. W Kulturalnej. Nie spodziewałem się, że dożyję takich czasów. Zresztą publiczność reagowała na tym koncercie ekstatycznie, co dziwnym nie jest, ponieważ Polvo dali z siebie wszystko i zagrali jeden z najlepszych gitarowych koncertów, jakie widziała Warszawa.

Szkoda tylko, że zagrali w takim miejscu. Od momentu ogłoszenia miałem wątpliwości, czy to na pewno dobre miejsce na taki koncert. Odpowiedź brzmi: nie. Chociaż nie było słychać gadających ludzi, to nagłośnienie zostawiało wiele do życzenia. Wokale co chwilę ginęły w gąszczu gitar, nie zawsze było selektywnie. Dobrze, że koncert był na tyle dobry, że to za bardzo nie irytowało. Następnym razem proponuję inne miejsce.

Michał Wieczorek

01.06.2010 – Kraków, Forty Kleparz

Zespół dotarł do Krakowa prosto z Warszawy, gdzie jak mogliśmy przeczytać z relacji Michała, został pozytywnie zaskoczony żywiołową reakcją fanów. O ile wierzyć członkom zespołu mosh pit zdarzył im się pod sceną po raz pierwszy, zupełnie nie spodziewali się takiego odbioru. Krakowski klub Forty Kleparz to miejsce o dużo mniejszej pojemności i możliwościach, więc o powtórkę podobnej akcji byłoby ciężko.

Początkowe problemy techniczne dały się mocne we znaki supportującej Polvo grupie Ed Wood. Duet wykonał mocny 20-minutowy set, w trakcie którego nie zabrakło szybkich jednominutówek oraz rozciągniętych w czasie improwizacji. Na zakończenie koncertu gitara Kuby Ziołka wylądowała w rękach publiczności, co okazało się ciekawą formą interakcji z publiką. Niestety problemy dźwiękowe mocno spłaszczyły brzmienie gitary oraz perkusji. Pozostaje życzyć chłopakom powodzenia w poszukiwaniach wydawcy debiutanckiej płyty, która jest już podobno gotowa.

Polvo przyjechali do deszczowej Polski prosto z festiwalu Primavera. Miałem okazję widzieć urywek ich występu w Barcelonie, gdzie zabrzmieli naprawdę fantastycznie. Niestety nagłośnienie w Fortach pozostawiało wiele do życzenia (miejscami zupełny brak drugiego wokalu!).  Co do samego koncertu to niestety obyło się bez hard-core’owych zabaw pod sceną, co jednocześnie nie oznacza, że zespół nie zagrał porywająco. Grupa skupiła się głównie na swoim starym materiale – świetne “Enemy Insects” na początek, później m.in. “Feather of Forgiveness”, “Bat Radar”. Nie zabrakło też dwóch reprezentantów z ubiegłorocznej – w moim odczuciu bardzo dobrej płyty “In Prism” – zespół wykonał “Beggar’s Bowl” oraz “City Birds”, które zabrzmiały bardzo mocno. Moshu nie było, ale publika dopisała na tyle, że udało się wywołać zespół na bisy.

Grupa wybrała się na 2 koncerty do Polski w przerwie pomiędzy Barceloną a Paryżem. Przed nimi jeszcze kilka europejskich miast po czym, jak to określił w rozmowie po koncercie Ash “We’re going back to work”.

Marcin Bieniek

Zdjęcia z Krakowa autorstwa Anny Spysz  www.annaspysz.com