Relacjeprzemek

Spragnieni Lata w Łodzi

Relacjeprzemek

Spragnieni Lata w Łodzi
Łódź/11.07.2015

Skubas, Julia Marcell i xxanaxx na koncercie w Off Piotrkowskiej.

Co prawda Spragnieni Lata minęli się z prawdziwym latem o tydzień, ale do Łodzi dotarli i dali rewelacyjny koncert. Właściwie to trzy świetne koncerty. I chociaż zastanawiałam się przez chwilę jak połączyć trzy tak różne osobowości i muzyczne światy jak Skubas, Julia Marcell i xxanaxx, to teraz wiem, że taki stylistyczny miszmasz jest strzałem w dziesiątkę. Pod kątem line-upu ów cykl koncertów zaplanowany jest doskonale: Skubas na rozgrzewkę, póki publiczność ma ochotę rozkoszować się wygodą leżaków, Julia Marcell – żeby poćwiczyć taniec stóp jeszcze w pozycji półleżącej, ale już napinając mięśnie do energicznego zrywu pod scenę i na końcu xxanaxx, przy którego muzyce nie ma już mowy o siedzeniu. Za taki dobór artystów odpowiedzialny jest Tymon Tymański. Jak widać i słychać, nie można odmówić mu bycia na czasie z tym, co w polskiej muzyce piszczy.

Zatem Skubas na początek. Koncert rozpoczął się stosunkowo punktualnie. Wpływ miała na to zapewne kwestia ciszy nocnej i konieczności uwinięcia się z koncertami względnie blisko 22, impreza filmowa jaka po zachodzie słońca miała mieć miejsce w tym samym podwórku oraz fakt, że dwójka muzyków z zespołu Skubasa jeszcze tego samego wieczoru miała znaleźć się na weselu w miejscu znacznie oddalonym od Łodzi. Koncert pod względem brzmieniowym wypadł bardzo dobrze, nieco gorzej jeśli idzie o atmosferę. Łódzka publiczność potrzebuje wyjątkowo sprawnych konferansjerów, wodzirejów i innych “rozkręcaczy” imprez, bo w przeciwnym razie w konfrontacji z nią nawet sławna żona Lota zamieniona w słup soli może okazać się nader zabawową osobą. Sporo osób w skupieniu słuchało muzyki, ale znaczna część wolała oddawać się pogawędkom. Akurat cicha muzyka nie zagłuszała rozmów.

Julia Marcell pokazała natomiast wszechstronność swojej muzyki. Od mrocznych, skupionych kompozycji po koncertowe samograje w stylu “Cincina”, którego bardzo chętnie śpiewały z nią rzesze publiczności. Pod sceną pokazali się pierwsi tańczący, impreza zaczęła nabierać tempa. Znaczna część set listy pochodziła z najnowszej płyty artystki “Sentiments”, ale znalazły się na niej również “Shhh”, “Matrioszka” czy wreszcie na bis “Echo”. Ze sceny płynęła energia jaką tylko Julia potrafi wykrzesać i ogromnie jej za to dziękuję, bo w przeciwnym razie zaczęłabym rozważać pójście do domu i obejrzenie powtórki Opola.

Nie wiem czy istnieje konieczność opisywania koncertu xxanaxxu. Byłam na kilku i właściwie każdy był niemal identyczny. Solidna garść imprezowych hitów, dobre taneczne brzmienia, delikatny głos Klaudii Szafrańskiej. Przeboje “Rescue Me”, “Stay” (w dwóch odsłonach), “Broken Hope”, “Got U Under” oraz najnowszy singiel “Garden”. Klaudia na froncie sceny odpowiedzialna dodatkowo za “wrażenia wizualne” (niechcący podsłuchałam rozmowę dwóch młodzieńców na ten temat), Michał Wasilewski za konsoletami i perkusją. Impreza nabrała rumieńców w stu procentach, mogłaby tak trwać do rana…

W Łodzi skończyła się krótko po 22, ale jeśli macie ochotę na podobne przeżycia albo lepsze to zapraszamy na dalsze koncerty z cyklu Spragnieni Lata. Informacje o całej  trasie można poznać na fanpage’u wydarzenia: https://www.facebook.com/ymusic.news i stronie www.ymusic.pl. Więcej informacji także na stronie organizatora trasy, agencji yMusic: https://ymusicmanagement.wordpress.com/. Zapraszamy.

Spragnieni Lata 2015

25.07. Kraków
31.07. Wrocław
22.08. Poznań
29.08. Sopot
19.09. Lublin – wielki finał podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru

Sandra Kmieciak