Star Guard Muffin – “Szanuj”

star_guard_muffin_-_okladka.jpg Star Guard Muffin – “Szanuj”
Lou&Rocked Boys/2010

Cała polska tańczy reggae.

Przy omawianiu tej płyty nie da się nie wspomnieć o programie pewniej komercyjnej stacji, w którym udział wziął Kamil Bednarek – wokalista Star Guard Muffin. Chociaż był jedną z jaśniejszych postaci programu, nie wygrał finału. Mimo to, jeszcze przed finałowym odcinkiem, utwory zespołu Bednarka, przebiły swoją popularnością Eminema, Lady Gagę i Madonnę. Komercyjny program nie jest w stanie sprawić, że debiutujący zespół osiągnie milion odsłuchań na myspace. Za tym musi kryć się coś więcej

Może to przez wymieszanie czystego reggae z dancehallem, co zaowocowało najbardziej chwytliwą kompozycją na płycie – “Dancehall Queen”. Może to przez przeróbkę “I” Kurta Nilsena, który nomen omen również zyskał popularność dzięki programowi telewizyjnemu. Cover Nilsena moim zdaniem brzmi lepiej niż oryginał. Bednarek zaśpiewał go pewniej, głosem niższym, bardziej zdecydowanym, mocniejszym. W porównaniu z nim, Nilsen brzmi jak zestresowany nastolatek. Idąc dalej – może za sukcesem zespołu stoi kolejny cover na płycie: “Tears In Heaven”, który udowadnia, że święte i nietykalne piosenki da się przerobić na reggae. Dobre reggae. Ostatecznie może to przez wokal: czysty, bez zbędnych ozdobników, nadmiaru “ya manów”, wchodzenia w zbyt wysokie, drażniące ucho rejestry.

Na płycie znalazły się również mocno imprezowe utwory, jak  “Raz dwa w górę ręce”, czy “Ganja Trip” – już nie tylko w muzyce, ale i w tekście typowe dla wyznawców zielonych roślin i im samym dedykowanych. Ta “strona b” płyty już taka wciągająca nie jest, przynajmniej nie dla tych, którzy światopoglądu wykonawców nie podzielają.

Całość materiału bezapelacyjnie bije radością, optymizmem, miłością do bliźniego i dobrej zabawy. Bądźmy jednak szczerzy, poza kawałkami, które można odsłuchać na myspace, ta płyta nie różni się niczym szczególnym od wszystkich innych reggae formacji. I choć ryzykuję linczem, nie zgodzę się z Wojewódzkim: nie rosną mi od słuchania dready, nie rolują się samoistnie skręty, nie zielenieją płuca. Gibam się tylko na boki. I jest fajnie.

Maria Grudowska

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym wydawnictwa.