Steven Wilson – “Grace for Drowning”

Steven Wilson – “Grace for Drowning”
Kscope/2011

Muzyka bez ograniczeń.

Jeszcze nie ostygła wiosenna płyta duetu Blackfield, a Steven Wilson już serwuje nam swój kolejny solowy album. “Grace for Drowning” nie jest jednak tylko kolejną świetną pozycją, która wyszła spod ręki brytyjskiego muzyka. Ta płyta to niczym nieograniczona monumentalność. Odwołań do wielkiej inspiracji Wilsona, King Crimson, znajdziemy tu bez liku, ale to mało. Muzyka na “Grace for Drowning” nie posiada żadnych ograniczeń.

Właśnie ten brak ograniczeń, nawiązania do tradycji progresywnego rocka spod znaku King Crimson i zaproszeni do współpracy goście (a wśród nich: Steve Hackett, Tony Levin, Trey Gunn czy sam Robert Fripp), będą pracowali nad wspomnianą wielkością albumu. Na płycie możemy znaleźć takie gatunki muzyki jak: progresywny rock, industrial, jazz, folk, rock symfoniczny, psychodelię, trip-hop, ambient czy ciężkie riffy rodem z metalowego padołu i to wszystko na jednym albumie. Ba! Czasami dochodzi do sytuacji, że wszystkie te style genialnie przeplatają się w jednej piosence (np. w 23 minutowym “Rider II”). Tak długie utwory spokojnie mogą sobie gościć na “Grace for Drowning”, skoro do dyspozycji mamy ponad półtorej godziny materiału!

W związku z tak wielką różnorodnością nie brak na płycie kontrastów, gdzieniegdzie delikatne saksofony czy ukochane przez Wilsona partie fortepianowe będą spotykały się ze ścianą potężnych riffów, by znowu innym razem delikatnie wejść w wyciszony ambient. Dodatkowo cały ten gatunkowy misz masz zawarty na albumie nie jest tylko beztroską swobodą. Każdy dźwięk ma swoje miejsce, nic nie jest zbędne i niczego nie ma za dużo. Jak to u Wilsona bywa, melodia jest równie ważna, co techniczne umiejętności. Dlatego też po skróceniu wszystkich kawałków (średnio nieomalże 7 minut na każdy z 12 utworów albumu), spokojnie mogłyby one gościć w komercyjnych radiostacjach.

Naprawdę mógłbym w tym miejscu opisywać z grubsza każdy utwór z osobna. Jednakże nie będę pozbawiał potencjalnego słuchacza frajdy z poznawania “Grace for Drowning” dla siebie. Tak więc, zaopatrujemy się w album i słuchamy!

Równie wielkim rozmachem ma odznaczać się zaplanowana na jesień trasa koncertowa promująca album, a wszystko ma się zacząć w Polsce! Pierwszy koncert odbędzie się 20 października w poznańskim klubie Eskulap. Drugi odbędzie się dzień później (21 października) w krakowskiej Hali TS “Wisła”.

Tomek Milewski