Strachy na Lachy – “Dodekafonia”

strachynalachy_dodekafonia.jpg Strachy na Lachy – “Dodekafonia”
SP/2010

Smutna, gorzka, pełna żółci i zawodu. Jednak niezwykle trafna i  prawdziwa. “Dodekafonia” – nowa płyta Strachów na Lachy – to nic innego, jak współczesny traktat o Polsce. Polsce, w której ludzi się kopie, a  nie im pomaga. W której najlepiej zrobić raban wokół IPN-owskich teczek, a nie spraw istotnych.

“Dodekafonia” jest po “Pile tango” pierwszą od blisko pięciu lat autorską płytą Strachów. Na dwóch poprzednich zespół wykonywał piosenki Jacka Kaczmarskiego (“Autor”) i polskich kapel z lat 80. (“Zakazane piosenki”). Mimo to uważają je za w pełni ich, strachową robotę. Tutaj autorem wszystkich jedenastu tekstów i kompozycji jest Grabaż. O ile stylistyka muzyczna Strachów się nie zmieniła, o tyle w warstwie słownej zaszły duże zmiany. Poezja Grabaża stała się jeszcze bardziej ironiczna czy wręcz dekadencka. Nawet w piosenkach lirycznych przeważają ironia i wisielczy humor. Właściwie, “Dodekafonię” powinno się rozpatrywać nie w kwestiach muzycznych, lecz literacko-społecznych.

Ten krążek ukazał się w momencie najlepszym z możliwych. Kiedy topniejący śnieg ukazuje to, co się pod nim kryje: sylwestrowe pozostałości, psie ekskrementy oraz pety. Wystarczy wgrać sobie tę płytę do odtwarzacza mp3, włączyć i przejechać się o poranku pierwszym lepszym środkiem transportu publicznego. Zobaczymy pełne złości, rozgoryczenia i smutku twarze i uświadomimy sobie jednocześnie, jak prawdziwy obraz Polski namalował Grabaż. Polski, którą kocha, ale miłość ta jest miłością szalenie trudną.

“Chory na wszystko”, “Ten wiatrak, ta łąka” i “Żyję w kraju” to najważniejsze piosenki na płycie, które spina motyw choroby na polskość. Nie są to już piosenki dla osiemnastolatków. Bo czy zrozumieją oni, że “podsłuchowa pluskwa tajna” i “reglamentacja wolności piętnaście lat po dziewięćdziesiątym” nie są niczym śmiesznym? Że są ponurym, brunatnym żartem? Jeżeli ktoś kojarzy Strachy i Grabaża z utworów takich jak “Dzień dobry, kocham Cię” czy “Raissa” i takiej też muzyki spodziewa się po “Dodekafonii”, to od razu mówię: nie sięgajcie po tę płytę, bo nie jest dla was.

Polska na płycie Strachów to kraj nieświeży i cyniczny. Kraj, który nie wie jak spożytkować to, o co walczył. Kraj, którego obraz kształtują Brudny Ryj z Wąsem, Redaktor Odyniec z Pysma Padlina, Brzydcy Ludzie z Tesco, Dąs Psychopata i Troll na Internetowym Forum. W maju deszcz, lipcem w miasteczku pod Łomżą płonie stodoła, a jesienią glajda. W “Cafe Sztok” pije się whiskey. Ale tylko z colą i w plastikowym kubku. A potem wraca do domu Radio Taxi Kres – Szarym Oplem, którego szofer nie wydaje reszty.

Drugim głównym tematem “Dodekafonii” jest miłość. Poświęcono jej dwie, jednak bardzo dosadne, piosenki: “Nieuchwytnych buziakowców” i “Twoje oczy lubią mnie”.  Niestety i one przyprawiona jest sporą dozą żółci. Pozytywne emocje są na płycie przemycane w podtekście. Nie dostaniemy ich na tacy. Buziakowcy muszą się ukrywać, słońce chować po walizkach, zaś ci beatyfikujący beat są na granicy prawa, w zonie pocałunków, a zgiełk w chromosomach jest jednocześnie początkiem i końcem.

Nikt do tej pory nie nagrał tak gorzkiej płyty o Polsce. Jeszcze nikomu nie udało się tak trafnie zredukować istoty tego kraju pierwszej dekady XXI w. do obrazu skacowanego kierowcy poloneza. Brudny ryj z wąsem: to jest właśnie Polska. Smutne. Jednak niezmiennie prawdziwe.

Patryk Gochniewski