Aktualnościprzemek

Święto “świadomych słuchaczy” w Mysłowicach

Aktualnościprzemek

offlogo09_glowne_poziom.jpg Święto “świadomych słuchaczy” w Mysłowicach

Dzisiaj startuje czwarta edycja OFF Festivalu, autorskiego “wybryku” Artura Rojka. I jak co roku zgromadzi rzeszę autentycznych, po uszy zakochanych w muzyce ludzi.

Na 4 dni podkatowickie Mysłowice staną się stolicą alternatywnej muzyki. Wielu na początku historii festiwalu z niedowierzaniem i pewną niechęcią patrzyło na to, jaką ten festiwal wytwarza energię, jednak po 4 latach od pierwszej edycji chyba nawet najwięksi niedowiarkowie stracili resztę złudzeń, co do tego, że festiwal ten jest tylko jednorazowym wydarzeniem. Artur Rojek starannie dobierając line up festiwalu (w oparciu jedynie o swój gust muzyczny) tworzył w Mysłowicach coś niewiarygodnego, festiwal muzyki absolutnie niszowej jednak z roku na rok gromadzący coraz większa – wielotysięczną widownię.

iamx-off.jpg Na pierwszym festiwalu w 2006 serca polskich słuchaczy podbił Chris Corner i jego projekt IAMX, ktory stał się teraz bardzo rozpoznawalnym i popularnym wykonawcą. Taka historia powtórzyła się nie raz podczas kolejnych edycji festiwalu z wieloma artystami. Kto tym razem po festiwalu stanie się “gwiazdą”, o kim będą mówić za pół roku media na całym świecie? Cristal Stilts, Handsome Furs, a może polski George Dorn Screams zdobędą tym razem nową masę fanów?

Chcąc nie chcąc musimy zgodzić się ze stwierdzeniem, że Artur Rojek staje się dla wielu wielbicieli muzyki (pewnie nieświadomie) azymutem wskazującym czego teraz się słucha na Wyspach czy w krajach za dalekimi Ocenami. OFF stanowi pewną wysepkę na mapie letnich polskich festiwali, gdzie możemy spotkać się z muzyką dla nas nieznaną, jeszcze nieodkrytą, lecz na pewno nie gorszą od tych, która reprezentowana jest na bardziej masowych wydarzeniach w Jarocinie czy w Gdyni.

Jedno jest pewne, nawet jeżeli przyjeżdżamy na OFFa znając pięć czy siedem zespołów… to w drodze powrotnej do domu, będziemy prowadzić zaciekłe dyskusje ze znajomymi na temat kapel, o których, jeszcze parę dni temu nie mieliśmy pojęcia.

Krzysiek Żyła

Więcej o OFFie