WywiadyprzemekThe Ploy

“Tekst jest wartością” – rozmowa z zespołem The Ploy

WywiadyprzemekThe Ploy

ploy.jpg “Tekst jest wartością” - rozmowa z zespołem The Ploy

W dobie internetu i natłoku profili typu myspace, trudno jest trafić na coś oryginalnego. A taki bez wątpienia jest poznański zespół The Ploy, dlatego też warto  bliżej mu się przyjrzeć. A pomoże nam w tym Iwo Borkowicz, wokalista zespołu. W  wywiadzie udzielonym dla portalu Uwolnij Muzykę! opowiada on m.in. o początkach zespołu, sytuacji młodych zespołów na polskiej scenie alternatywnej a także o nie do końca pasjonującej historii związanej z nazwą grupy. Dowiecie się również co oznacza tajemnicze słowo Radiomiikemodestplayxxcureheadyzm.

Uwolnij Muzykę!: Jak powstał zespół The Ploy?

Iwo Borkowicz: Gramy w trójkę. Wszyscy jesteśmy z Poznania. Ja i Andrzej (perkusista) znaliśmy sie z dawniejszego projektu. Zarówno jak i Stefan (gitarzysta) i Andrzej znali się z innej nieistniejącej juz kapeli. Naszym łącznikiem był więc Andrzej. I w takim składzie spotkaliśmy się pierwszy raz nieco ponad rok temu. Dobrze się rozumiemy, i choć każdy jest trochę innym słuchaczem, muzykiem i człowiekiem na co dzień,  lubimy się także poza próbami, a to jest chyba niezbędne.

Uwolnij Muzykę!: Pomimo młodego muzycznego stażu, zadziwiacie profesjonalizmem waszej twórczości. Jak to jest możliwe, że początkujący zespół może się pochwalić tak dobrą jakością utworów?

Iwo Borkowicz: Duża większość nagrań to nasza własnoręczna robota. Nagrywamy w piwnicy lub na otwartej przestrzeni przy użyciu naszego,  a czasami pożyczonego sprzętu. Ale nie byłoby takich efektów gdyby nie fakt że Andrzej jest studentem trzeciego roku reżyserii dźwięku.

Uwolnij Muzykę!: Wiemy jak wygląda sprzedaż płyt w Polsce. Mimo popularności festiwali muzyki alternatywnej takich jak Heineken Opener Festival czy też Off Festival  sprzedaż płyt, szczególnie młodych zespołów jest bardzo niska. Jest na to sposób?

Iwo Borkowicz:
Dam przykład Radiohead. Zespół umieścił płytę In Rainbows na oficjalnej stronie za osobiście ustaloną cene od 0,00 euro w górę. Nie mieli już obowiązującego kontraktu z wytwórnią. Średnia zapłaty za CD wyszła taka, że zarobili na niej jako zespół więcej niż zarobiliby z klasycznej płyty CD. Z dwóch powodów: pierwszy to czysty zysk, a drugi ? pobrało tą płytę znacznie więcej ludzi niż kupiłoby ją w sklepie. Płyta fizyczna została wydana trzy miesiące później, z myślą o fanach, którzy jak wiadomo lubią macać okładki.

Uwolnij Muzykę!: Jednak Radiohead ze swoim statusem, może sobie na to pozwolić?

Iwo Borkowicz: Uważam że niezależnie od wielkości zespołu, dużo łatwiej sprzedać płyty w internecie po 1 euro, tym bardziej jezeli mówimy o scenie alternatywnej. Słuchacze to głównie młodzi ludzie , mający dostęp do internetu. Coraz więcej ludzi ma też konta bankowe, z których  można korzystać rownież w sieci. Kupienie takiej płyty za cenę piwa jest proste i szybkie. A my słuchacze mamy gwarancję, że dostaniemy dobrą jakośc,okładkę i poczucie, że nie kradniemy.

Uwolnij Muzykę!: Ale zdajecie sobie sprawę, że w polskich realiach fortuny na graniu nie zbijecie i granie pozostanie raczej w sferze przyjemności. Nie będzie stanowić głównego źródła utrzymania.

Iwo Borkowicz: Od zawsze tak było i nic sie nie zmieniło. Żeby żyć z muzyki nie czysto popularnej trzeba być w światowym top 20. A jak wiemy na starcie jest nas wielu. Podstawą jest zaistnienie na scenach mniejszych i większych. Myślę, że to najlepsza droga do tego celu, rzecz jasna są również konkursy lub klasyczne rozsyłanie EP’ek po wytwórniach.

Uwolnij Muzykę!: Zespoły nie lubią być zaszufladkowawywane. Ale jeśli musisz określić, to The Ploy gra muzykę…?

Iwo Borkowicz: Eklektyczną… Na profilu myspace, jesteśmy zakwalifikowani  jako alternatywa/rock/elektronika. Nie umiem jednak jednoznacznie określić, bo chyba sie nie da ograniczyć tego do jednego pojęcia. Niektóre nasze kawałki są od siebie dość daleko stylowo od siebie oddalone… Radiomiikemodestplayxxcureheadyzm – wybrnę z tego niekonkretnie ale może to wyzwoli w kilku osobach jakąś ciekawość i wejdą na naszego myspace?a aby sklasyfikować nas osobiście. Jest to zlepek niektórych inspiracji.

Uwolnij Muzykę!: Dlaczego wasze teksty są w języku angielskim? Tylko proszę bez często spotykanych wyjaśnień “Bo wychowałem się na muzyce anglojęzycznej”?

Iwo Borkowicz: Chciałbym umieć pisać po polsku. Moimi polskimi guru są Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski. Dwaj wielcy tekściarze. Znając ich teksty, wszystko co moje polskie wydaje sie za słabe. Angielski to dobry kamuflaż. Mogę zdradzić że na LP będzie jeden polski tekst. Ale jednak obawiam się wypuszczenia tego numeru bo wydaje mi sie bardzo naiwny. Tekst jest wartością. Powinien być. Boli mnie trochę, że na przykład taki Lech Janerka poza krajem nie ma jak być doceniony. A moim zdaniem jest muzycznie i tekstowo wielki. Ale bez znajomości kontekstu czasów w ktorych je pisał, zatraca się prawie wszystko.

Uwolnij Muzykę!: Skąd nazwa The Ploy? Znając znaczenie tego słowa (ang. taktyka) bardzo mnie to intryguje.

Iwo Borkowicz:
Chyba Cię rozczaruję. Powinniśmy stworzyć jakąś fikcyjną, ciekawą historie dlaczego The Ploy. Nazwa powstała z męki. Długo myśleliśmy nad nazwą i niewiele wychodzilo. Nie było konsensusu. I nadszedł konkurs, więc jakby deadline. Ploy – ładne graficznie i krótkie. Znaczenie całkiem nieprzeszkadzające.

Uwolnij Muzykę!: Jest wiele nieprzeszkadzających słów. Więc naciskam, dlaczego The Ploy?

Iwo Borkowicz: Mieliśmy spisanych wiele nieprzeszkadzających słów. To był jakby turniej – finał PLOY vs RANO. Mówiłem że nie będzie fascynującej historii.

Uwolnij Muzykę!: Skąd pomysł na udział w BalconyTV?

Iwo Borkowicz: Braliśmy udział w konkursie radia Afera, i tam po koncercie dostalismy propozycje od BalconyTV. 15-minutowy koncert w radiu Afera był naszym pierwszym koncertem, a dzień później Balcony… Oglądając to dzisiaj widzę dużo niedociągnięć, ale zrzucam to na barki temperatury, która byla dość niska.

Uwolnij Muzykę!: Ja żadnych niedociągnięć nie zauważyłam. Co planujecie w najbliższym czasie? Koncerty? Longplay?

Iwo Borkowicz: Trochę ostanio graliśmy i juz sie szykują następne gigi, ale na razie jest to częstotliwość około jeden koncert na 3 tygodnie, więc na razie bardzo niewiele. Jeśli chodzi o płytę to nasza LP pojawi się właściwie na dniach, pracujemy nad okładką i dopinamy ostatnie mixy. Prawdopodobnie znajdzie sie na niej 10 kawałków. Większość z nich jest na naszym myspacie. Po prostu chcemy zamknąć jakoś ten pierwszy rok w konkretną całość i umożliwić darmowy rzecz jasna download wszystkim chętnym. Prawdziwa ?niedarmowa? płyta pojawi się jak ktoś będzie nas chciał wydać, ale to trudna rzecz.

Uwolnij Muzykę!: Tego wam życzę. Dziękuję za rozmowę.

Iwo Borkowicz: Dziękuję.

Rozmawiała Katarzyna Sobelga