The Beatles – “On Air: Live at the BBC Volume 2″

The Beatles – “On Air: Live at the BBC Volume 2″
EMI /2013

Młodzieńczy szał.

“Podejrzanie” wszystkie beatlesowskie składanki ukazują się przed świętami Bożego Narodzenia. Wytwórnia płytowa wyciska archiwa do ostatniej kropli za każdym razem, gdy sprzedaż płyt zespołu maleje. Jednak “The Beatles: On Air…” nie jest wyłącznie bezczelną próbą wyduszenia jeszcze paru groszy od zagorzałych fanów. Tym razem to nie małpka, która gra na flecie największe przeboje, ani wytwór kogoś, kto postanowił posklejać ze sobą wszystkie utwory Beatlesów w jedną całość. Mimo iż na nowej składance nie znajdziemy wcześniej nie wydanych utworów, możemy usłyszeć zespół na żywo w dobrej jakości, co nieczęsto się zdarza.

Audycje dla BBC zostały nagrane przez Beatlesów w latach rosnącej popularności zespołu, czyli 1962-65. Zespół gra tutaj przeboje z czterech pierwszych płyt oraz koweruje ulubionych artystów. Pierwsza dwupłytowa kompilacja z tej serii ukazała się w 1994 roku. Te sesje radiowe uchwyciły młodzieńczy żar Beatlesów, który w kolejnych latach wypalał się w miarę rosnącego zmęczenia członków zespołu.

Jak już wspomniałam, nie często możemy usłyszeć nagrania na żywo zespołu, którym nie towarzyszą rozszalałe krzyki nastolatek oraz szum spadających na scenę przedmiotów. Dotyczy to szczególnie takich przebojów, jak “She Loves You”, “From Me To You” czy “I Saw Her Standing There”. A to właśnie na koncertach dochodzi do głosu urok, poczucie humoru oraz charakter każdego z Beatlesów. To w radiowym studiu mogą się wyluzować, żartować, urozmaicać teksty piosenek, coś, czego podczas zwykłych koncertów nikt nie doceniał, ponieważ nic nie było słychać. Nawet jeśli zrozumienie tego, co mówią, to wyższa szkoła angielskiego (nawet Anglicy skarżyli się, że ich wymowa jest zbyt niejasna). Trzeba również przyznać, że Beatlesi mieli świetne głosy i mimo iż od strony instrumentalnej nie dokonują wielkich rzeczy, to świetnie się ich słucha. Mają w głosach świeżość i szaleństwo, które pozwalają zrozumieć, dlaczego tak dużo dziewczyn mdlało na koncertach.

Dodatkowym atutem płyty są dobrze przeprowadzone wywiady z każdym Beatlesem. John, Paul, George i Ringo dają tutaj szczere odpowiedzi, opowiadając o swoich zainteresowaniach, muzyce, ale również o życiu prywatnym, o którym na co dzień niechętnie zwierzali się dziennikarzom.

Podejrzewam, że szefowie wytwórni EMI będą wysuszać archiwa nagrań Beatlesów do ostatniej kropli, niczym szejkowie arabscy ropę. Mimo to, wśród haczyków stworzonych specjalnie dla celów zarobkowych trafiają się takie płyty, jak “Live at the BBC”, które warto mieć na półce.

Weronika Makowska