The Bianca Story – “Coming Home”

The Bianca Story – “Coming Home”
Motor Music/2012

Na wpół sztuka, na wpół wesele.

Zespół poznałam dzięki temu, że manager do znudzenia zasypywał moją skrzynkę newsletterami przed Waves Vienna Festiwal. Na odczepne, żeby móc coś powiedzieć o ich muzyce, przesłuchałam jeden czy dwa kawałki. Zakładałam, że będzie to przaśny folk ze słabym dziewczęcym wokalem – jak wynikałoby z nazwy – albo Bon Iver w szwajcarskim stylu – jak wynikałoby ze zdjęcia na Facebooku. Opis zespołu był tak zakręcony, że nie wyniosłam z niego nic. I tak oto minął festiwal, minął zachwyt, a “Coming Home” jak nie usuwałam ze zbiorów mp3, tak nie usuwam.

Jest ich dwoje. Oczywiście zespół współtworzy o wiele więcej osób, ale tych najważniejszych jest dwoje. On i ona. Elia Rediger i Anna Waibel. On zarośnięty, w garniturze, z wystającymi skarpetkami. Ona niczym z lat 80.: w sukieneczce, szpilkach, czerwone usta, idealna fryzura. Ogień i woda. Styl i dziwadło. I taka jest ich muzyka: z jednej strony klasyczne kompozycje, z drugiej strony szał, zabawa i abstrakcja.

Album zaczyna się słowami would you mind breath in i są to słowa prorocze (nie pierwsze na “Coming Home” zresztą). Inaczej grozi nam bezdech. Przynajmniej na początku płyty. Utwory o sprawach wielkich zaśpiewane lekko i skocznie. Chórki, podśpiewywanie, prawie gospel, prawie dancing, prawie wesele. Tradycyjne, polskie, w parach. Później moment otrzeźwienia (“Coming Home”), ale nadal jest ciekawie. Wyraźny rytm i pijackie wokalizy Elia Redigera, który obiecuje wrócić do domu, ale teraz jest lost in other space. Jakie to nasze, jakie to polskie…

Najpiękniejszym moim zdaniem na płycie jest “Lazy Boy”. I ze względu na teledysk, ale i ze względu na fakt, że jest tak piękną, klasyczną piosenką z lat 80., tak dobrze i ciekawie zaśpiewaną. Skrzypce, chórki, on śpiewa i ona śpiewa i to wszystko do siebie idealnie pasuje i jest takie retro.

Druga mądrość na płycie to “Dancing People Are Never Wrong”. Popieram! Podpisuję się pod hasłem! I czy tańczysz w koktajlowej sukience, czy zerwałeś się z bacówki i w garniturze stoisz na imprezie techno (odsyłam do teledysku), tańcz! W sumie od tego momentu zaczyna się era zapychaczy na płycie. Począwszy od “Bird Rocket” z monotematycznym refrenem, trochę nudnym “Friends Bar” i nieporywającym “Not the Sun” na czele. Może się jeszcze spodobać “Lion Is Awake Now”, “Eclat” wystający poza stylistykę retro czy “High & Low”. Podsumowując, choć zachwyca tylko początek płyty – warto, naprawdę warto przesłuchać całość. Przesłuchać w ogóle.

Dodam jeszcze, że stronę mają w trzech językach, ale profil na Facebooku już tylko po niemiecku. Nieschapani na sławę? Wymóg gimnastyki umysłowej dla fanów?

Maria Grudowska