The Big Pink – “A Brief History Of Love”

brief_history_of_love.jpg The Big Pink – “A Brief History Of Love”
2009/4AD

Przyznam, dawno nie walczyłem z żadnym albumem tak, jak z “A Brief History Of Love”.

Walczyłem, tzn. próbowałem znaleźć w nim więcej wartości niż rzeczywiście się w nim znajduje. Próbowałem połapać się, o co w tym chodzi, czy jest jakiś klucz do tej płyty poza “Wrzućmy do miksera nasze ulubione zespoły i jazda”. Widząc te wszystkie zachwyty w necie i w mediach (NME  i Pitchfork zgodni? – niemożliwe), zacząłem pytać samego siebie, czy to ja jestem ślepy, czy to z resztą jest coś nie tak.

Przykład pierwszy z brzegu: otwierające płytę “Crystal Visions” jest oparte na shoegaze’owym zgiełku, cofniętych wokalach, a także znaku firmowym duetu, czyli wplecionej w tło elektronice. Ale poza porządna robotą producencką, nadal nie widzę w nim sensu, kompletnie tego nie chwytam. Mam wrażenie, że przy powstawaniu większości kawałków na płycie, miały miejsce takie dialogi:

- Robbie, co tam jest jeszcze napisane?
- Gitary mamy, syntezatory i popowe wokalizy też… Dorzuć soczysty rytm by ludzie mogli się do tego bujać.
- Jest.
- A właśnie, przybrudźmy to wszystko nieco, aby niebyło, że piszemy proste przeboje. Wiesz, musi być ambitnie, wszyscy powinni myśleć, że my tacy szlachetni jesteśmy. No i Azjatka – musimy mieć Azjatkę na bębnach. Ile znasz kapel, w których na bębnach gra Japonka?

Wymienię, aby mieć to już za sobą: ściany gitar jak My Bloody Valentine i The Jesus And Mary Chain, momentami psychodeliczna atmosfera znana z dwóch pierwszych płyt The Verve (zresztą wokal Furze przypominam barwą głos Ashcrofta). Praca domowa odrobiona, wpisanie się w obecne trendy zaliczone. I nie szkodzi, że niewiele z tego wynika.

Chaotyczność tej recenzji odpowiada chaosowi panującemu na “A Brief History Of Love”. Album od samego początku dryfuje. Dokąd, nie pytajcie. Zahacza o wiele brzegów, elegancko przesiąka odpowiednimi stylizacjami, ale to wszystko nie trzyma się po prostu kupy. Nie zapamiętałem żadnej melodii oprócz “Dominos” i ani razu z własnej woli, po wielokrotnym przesłuchaniu z czystego poczucia recenzenckiego obowiązku, nie udało mi się dotrwać dalej niż do piątego numeru. Ten album ma wszystko, oprócz siły, która zmusiłaby mnie, abym do niego wrócił.

Krzysztof Kowalczyk